Dla Marysi

Marysia od października przebywa w szpitalu Bambino Gesu w Rzymie

Nie ustaje akcja pomocy dla chorującej na złośliwy nowotwór Marysi Szlązak ze Świdnika. Dziewczynka przebywa w szpitalu Bambino Gesu w Rzymie, gdzie ma świetną opiekę medyczną oraz wspierających ją kochających rodziców. 16 stycznia Marysia będzie obchodzić trzecie urodziny. Z tej okazji została zainicjowana akcja #urodzinowaKrew, ale ciągle trwają też różne formy zbiórek pieniędzy na hospitalizację dziecka i pokrycie kosztów pobytu w Rzymie jej najbliższych.


Historia małej świdniczanki poruszyła tysiące serc. W kwietniu ubiegłego roku u Marysi wykryto guza móżdżku. Badania histopatologiczne wykazały, że jest to nowotwór o wysokim poziomie złośliwości. Szansą dla dziecka było leczenie w specjalistycznym szpitalu w Rzymie. Rodzice podjęli próbę zebrania pieniędzy na hospitalizację. Na Facebooku założyli profil „Wspieramy Marysię w walce z nowotworem #Kotek Marysi, który wziął nazwę od ulubionej maskotki dziewczynki, który od początku towarzyszy jej w chorobie.

W ciągu kilkunastu tygodni udało się zebrać 80 tys. euro na pokrycie transportu do Włoch i pierwszych kosztów leczenia. Marysia z opiekującymi się nią nieustannie rodzicami jest w rzymskim szpitalu od października ubiegłego roku. Tam odwiedziła ich Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser-Duda, która wcześniej podczas audiencji u papieża razem z później podczas audiencji u papieża Franciszka razem z nim modliła się zdrowie dla Marysi. Rodzice dziewczynki na bieżąco informują o przebiegu jej leczenia na facebookowym profilu #Kotek Marysi#”.

Możemy się z niego dowiedzieć, że ostatnio mała pacjentka musiała przejść 10-dniową antybiotykoterapię zwalczającą bakteryjną infekcję, przez którą trzeba było przerwać kolejny cykl chemioterapii. Warunkiem jego wznowienia jest uporanie się z infekcją i poprawa ogólnego stanu pacjentki. Cały czas potrzebne są fundusze na kontynuację leczenia, ale również pokrycie kosztów pobytu rodziców Marysi w Rzymie, którzy cały czas wspierają ją i czuwają przy jej łóżku. I pomoc nie ustaje. Podczas niedzielnego Orszaku Trzech Króli w Świdniku na rzecz Marysi kwestowała młodzież ze Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 5, której udało się zebrać blisko 1600 złotych.

W akcję pomocy włączył się również Port Lotniczy Lublin. W punkcie informacyjnym na świdnickim lotnisku można nabyć unikatowy kalendarz lubelskiego lotniska, a cały dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację dziecka. By stać się właścicielem kalendarza i wesprzeć akcję, trzeba wrzucić do puszki minimum 30 zł. Z kolei w najbliższą sobotę w polskim kościele pw. Świętego Stanisława BM w Rzymie, obędzie się I Charytatywny Koncert Kolęd „Dzieci Dzieciom” podczas którego zbierane będą datki leczenia małej świdniczanki i innych polskich dzieci przebywających we włoskich szpitalach.

Kilka dni wcześniej, 16 stycznia, Marysia będzie obchodzić swoje 3. urodziny. Z tej okazji powstała inicjatywa #urodzinowaKrew. „Jak są urodziny, to są też… prezenty, prawda?! W tej chwili Marysia ma świetną opiekę medyczną oraz rodziców, którzy dzięki Waszemu wsparciu mogą być przy niej. Nie potrzebuje więc materialnych prezentów, ale jest coś, co możemy jej ofiarować – świadomość, że z jej cierpienia rodzi się dobro. Jak wiele innych dzieci leczonych onkologicznie Marysia co jakiś czas potrzebuje transfuzji krwi. Stąd idea akcji” – wyjaśniają na stronie kotekmarysi.pl jej pomysłodawcy.

By ją wesprzeć, wystarczy oddać krew w najbliższym punkcie krwiodawstwa, zrobić sobie zdjęcie z napisałem na kartce #urodzinowaKrew i udostępnić je w mediach społecznościowych, okazując tym samym swoje wsparcie dla małej jubilatki. Pierwsze osoby już to uczyniły, zamieszczając swoje zdjęcia w sieci.

Nieustannie trwają również zbiórki pieniędzy na leczenie Marysi. Można je wpłacać na pośrednictwem m.in. strony kotekmarysi.pl, na konto fundacji dobroczynnosc.com: nr 39 1050 1025 1000 0090 3007 7714, nazwa: FUNDACJA DOBROCZYNNOSC.COM, numer KRS 0000389936, REGON 14298965300000, WARSZAWA AL. NIEPODLEGŁOŚCI 245 /17, z dopiskiem dla „Dla Marysi Szlązak”

Można również wysłać SMS pod numer 75165 o treści: POMOC 9828 (bez nazwiska). Koszt SMS-a to 6,15 zł brutto (kwota zawiera VAT), albo przekazać dla Marysi 1% podatku, wpisując w rocznym rozliczeniu podatkowych numer KRS 0000270809, a w rubryce Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1% – „Maria Szlązak, 9828”.

Joanna Niećko