Dla pasażerów i do spacerów

Nowy chodnik z osiedla Poręba do stacji Lublin-Zachód jest już gotowy. Brakuje jeszcze tylko oświetlenia

Chodnik łączący osiedle Poręba ze stacją PKP Lublin-Zachód gotowy. Korzystać z niego zapewne będą nie tylko pasażerowie, ale również mieszkańcy Czubów, bo wiodący wśród zieleni i zboczem wąwozu trotuar wręcz zachęca do spacerów i może służyć jako sceneria do romantycznych zdjęć.


Pociągi na przystanku Lublin-Zachód na Czubach zatrzymują się już od półtora roku, ale dotarcie do niego wcale nie było takie łatwe. Najkrótsze dojście od ulicy Szafirowej prowadziło gruntową ścieżką, po stromym ziemnym nasypie, który w czasie opadów zamieniał się w ślizgawkę z błota, a przejście od strony ul. Granitowej jest o wiele dłuższe i też częściowo nieutwardzone. Miasto jeszcze latem 2020 roku ogłosiło przetarg o połączenie ul. Szafirowej z przystankiem, chodnikiem.

I choć wykonawca został wybrany pojawiły się problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Te udało się uzyskać dopiero wiosną tego roku i wykonawca z kopyta zabrał się do roboty. Prace budowlane właśnie zostały zakończone. Efekt robi wrażenie. Chodnik co prawda ma tylko 150 metrów długości, ale jego pokonanie to naprawdę duża przyjemność. Trotuar wiedzie wśród zieleni i drzew, w miejscach gdzie spadek terenu przekracza 6%, wykonano schody oraz pochylnie wraz z metalowymi poręczami – bez problemu mogą korzystać z niego osoby niepełnosprawne.

Chodnik na całej długości będzie oświetlony. Zgodnie z umową wykonawca ma na to czas do końca tego miesiąca. Koszt całej inwestycji to 198 tys. zł. – Budowa dojścia do przystanku PKP Lublin-Zachód była zadaniem bardzo pilnym z punktu widzenia mieszkańców, a dla komfortu pieszych planujących podróż koleją – niezbędnym. Z formalnego punktu widzenia była to dość skomplikowana inwestycja, gdyż budowę chodnika prowadziliśmy w sąsiedztwie działki kolejowej. Wymagało to uzyskania m.in. odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych związanych z lokalizacją budowy właśnie w takiej okolicy – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here