Dla zdrowia i siły

Powiat włodawski właśnie przekazuje pięciu samorządom w pełni wyposażone siłownie zewnętrzne. Urządzenia zostały kupione dzięki oszczędnościom w projekcie „Serce i Rozum”, który miał za zadanie podniesienie jakości zdrowia mieszkańców powiatu, zwłaszcza w aspekcie chorób układu krążenia.

Spośród ośmiu samorządów powiatu włodawskiego wytypowano te, które siłowni zewnętrznych nie posiadają. Urządzenia trafią zatem do miasta Włodawa oraz gmin Włodawa, Stary Brus, Wyryki i Hańsk.
– Chodzi m.in. o to, by mieszkańcy naszego powiatu dbali o swoje zdrowie przez cały czas, nie tylko w ramach jakiejś akcji – mówi starosta Andrzej Romańczuk. – Siłownie pozwolą pełniej zadbać o zdrowie, zwłaszcza rodzicom podczas spacerów z dziećmi. Te nowoczesne urządzenia są w pełni przygotowane do użycia i posiadają certyfikaty, gwarantujące bezpieczeństwo ich użytkowania, wydane przez Instytut Nadzoru Technicznego.
Na komplet urządzeń siłowni zewnętrznej, przekazany do każdego z pięciu samorządów, składają się: orbitrek, wiosła, wyciskanie siedząc z pylonem. W ramach darowizny przekazane zostaną także tablice informacyjno-promocyjne z regulaminem korzystania z siłowni. Być może powstaną także elementy małej architektury, a całość wydzielona zostanie ogrodzeniem – o to już jednak zadbać muszą gospodarze terenu.
– Mamy w pełni przygotowany teren pod tę siłownię – mówi Teresa Zaleńska-Sak, dyrektor włodawskiego MOSiR-u. – Czekamy z niecierpliwością na ten sprzęt i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego daru. Na pewno będzie się cieszył sporym zainteresowaniem. Myślę, że przed 1 lipca będzie można z tej siłowni korzystać.
Wykonywanie na urządzeniach siłowych różnorodnych ćwiczeń, kompleksowo kształtujących sylwetkę, pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała. Natomiast ich ogólnodostępność stwarza dogodne warunki korzystania z obiektu przez mieszkańców różnych grup wiekowych i o różnym poziomie kondycji fizycznej. Przekazanie siłowni odbędzie się w najbliższych dniach. Od burmistrza i wójtów zależy już jednak, kiedy mieszkańcy będą mogli z nich korzystać.
Wartość przekazanych przez powiat włodawski urządzeń wynosi ponad 60 tys. zł. (p)