Do banku wejdą przedszkolaki?

Wiele wskazuje na to, że w okazałej kamienicy na rogu ulicy Krakowskie Przedmieście 37 i ul. 3 Maja 2, gdzie dziś mieści się oddział Santander Banku, od września będzie działać miejskie przedszkole

Wiele wskazuje na to, że w okazałej kamienicy na rogu ulicy Krakowskie Przedmieście 37 i ul. 3 Maja 2, gdzie dziś mieści się oddział Santander Banku, powstanie miejskie przedszkole, do którego od września br. przeniosą się dzieci z Przedszkoli nr 4 i 26. O zagospodarowanie tej nieruchomości właśnie pod kątem przedszkola pod koniec ubiegłego roku wystąpił fundusz inwestycyjny kontrolowany przez Zbigniewa Jakubasa, a ratusz w tym samym czasie ogłosił, że chce w ścisłym śródmieściu wynająć lokal na przedszkole dla 250 dzieci.

Nieruchomość przy Krakowskim Przedmieściu 37, w skład której wchodzi narożna okazała kamienica i przylegle do niej dwie oficyny, otaczające obszerny dziedziniec, zajmowana jest przez IV oddział Santander Banku (wcześniej BZ WBK). Jakiś czas temu bank wystawił ją na sprzedaż i chociaż placówka bankowa wciąż w niej działa, to prawdopodobnie nieruchomość, ma już nowego właściciela, bo pod koniec ubiegłego roku do ratusza wpłynął wniosek złożony przez 11 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, kontrolowany przez miliardera Zbigniewa Jakubasa, o zmianę sposobu użytkowania usługowej kondygnacji kamienicy i dwóch oficyn wraz z budową łącznika między oficynami w poziomie parteru, wiatrołapu, miejsc parkingowych i placu zabaw.

Tego samego dnia, 31 grudnia 2020 r., miasto ogłosiło, że jest zainteresowana najmem lokalu lub budynku w rejonie Śródmieścia, w granicach rozciągających się w obrębie ulic: Zamojska, Rusałka, Okopowa, Lipowa, Wieniawska, Al. Tysiąclecia, Lubartowska z przeznaczeniem na działalność przedszkola. Urząd chciałby wynająć obiekt przynajmniej na 5 lat.

Proponowane budynki, oprócz lokalizacji we wspomnianym rewirze, muszą mieć minimum 900 m2 powierzchni użytkowej z możliwością utworzenia 10 oddziałów przedszkolnych dla 250 dzieci, zapewniać odrębne wejście do budynku i dostęp do drogi publicznej, zapewniać możliwość urządzenia placu zabaw na terenie przyległym do budynku, na dzień złożenia oferty oferent winien posiadać prawo własności lokalu oferowanego do najmu (stąd domniemanie, że fundusz Jakubasa już kupił nieruchomość od banku – wyjaś. aut.), a na dzień zawarcia umowy budynek ma być w pełni dostosowany do funkcjonowania przedszkola, posiadać rozdzielnię posiłków oraz plac zabaw i posiadać wymagane prawem zgody i pozwolenia na użytkowanie lokalu na przedszkole. Na oferty urząd czeka do 28 stycznia.

Po zmianie sposobu użytkowania kamienicy z oficynami przy Krakowskim Przedmieściu 37, o którą wystąpił Fundusz i wykonaniu wskazanych we wniosku prac, nieruchomość wpisywałaby się w postawione przez miasto warunki, który ma spełniać budynek nowego przedszkola.

Jak przypomina ratusz poszukiwanie nowej lokalizacji dla przedszkola w ścisłym śródmieściu nie jest niczym nowym, bo mówiono o tym już od 2017 roku, kiedy w trybie nagłym trzeba było przenieść Przedszkole nr 4 z ul. Narutowicza do budynku SP nr 24 przy ul. Niecałej, po tym jak umowę najmu pomieszczeń przy Narutowicza wypowiedziało Zgromadzenie Sióstr Urszulanek.

– Obiecywaliśmy wtedy, że przenosiny przedszkola to rozwiązanie chwilowe i chcielibyśmy się z tej obietnicy wywiązać – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Lublina ds. Oświaty i Wychowania. – Do tego w lecie skończy się nam umowa najmu lokalu na Przedszkole nr 26 przy ul. Rynek i zastanawiamy się, czy jest sens ją przedłużać. Placówka mieści się co prawda w prestiżowym miejscu, ale nie ma do niej dojazdu, a sam budynek jest w nie najlepszym stanie technicznym.

Do Przedszkola nr 4 uczęszcza obecnie ok. 80 dzieci, a do Przedszkola 26 ok. 130. Nowe przedszkole pomieściłoby więc przedszkolaków z obydwu placówek. Czy faktycznie powstanie ono w budynku przy Krakowskim Przedmieściu 37, gdzie dziś mieści się IV oddział Santander Banku, okaże się po 28 stycznia.

Daniel Olbromski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here