Dobijanie przedsiębiorców

Ponad trzysta firm, które swoją siedzibę mają w Chełmie zawiesiło albo całkowicie zamknęło działalność w tym roku. Ale to nie koniec, bo pandemia, która dotknęła przedsiębiorców nie ustaje a teraz dobijają ich podwyżkami cen energii.

Wielu chełmskich przedsiębiorców sądziło, że odkują się, gdy gorsze „epidemiczne” czasy się zakończą. Ale pandemia trwa w najlepsze, a kolejny duży cios dla firm to wszechobecna drożyna i ciągłe podwyżki. Niektórzy tak jak zapowiadali, musieli zaprzestać prowadzenia działalności. Najczęściej dotyczyło to przedstawicieli „uziemionych” lockdownem branż tj. przewozowej (np. taksówkarze) oraz kosmetycznej, fryzjerskiej i handlowej. Od 1 stycznia do 26 maja ub.r. 140 firm zawiesiło swoją działalność, natomiast 83 wystosowało wniosek o wykreślenie ich z rejestru.

Na szczęście, większość przedsiębiorców, którzy działalność zawiesili, potem, wraz z łagodzeniem obostrzeń epidemicznych, ją wznawiali. W maju ub.r. w Chełmie zarejestrowanych było 3947 podmiotów gospodarczych. Obecnie jest ich trochę więcej. Liczba firm zarejestrowanych z siedzibą w Chełmie wynosi teraz 4011. Wygląda na to, że mimo ciężkiej sytuacji wielu przedsiębiorców potrafiło wyjść na prostą. Ale ostatnie podwyżki cen paliw, prądu, gazu spowodują, że koszty ich działalności wzrosną. Wielu właścicieli chełmskich firm myśli o zakończeniu działalności.

– Podliczyłem wstępnie, że przy zakładanych podwyżkach prądu i gazu koszty mojej działalności wzrosną drastycznie – mówi jeden z właścicieli firmy gastronomicznej. -Epidemia już wydrenowała mój portfel, a teraz jeszcze tak bardzo wzrosną rachunki. Będę zmuszony zakończyć działalność.

Podwyżki cen prądu najmocniej odczują firmy prowadzące najbardziej „energochłonną” działalność. Konsekwencją wyższych rachunków przedsiębiorców będą pewnie większe ceny ich usług. W tym roku 145 firm z siedzibą w Chełmie zakończyło działalność, a 186 ją zawiesiło. Z rejestru chełmskiego ratusza wynika, że w większości zawieszane są działalności sezonowe tj. budowlana, handel obwoźny. Działalności „wykreślane” dotyczą w większości branży handlowej i transportowej. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here