Dobra pora na Akademię Mentora

Mentorzy Akademii Lubelskiego Klubu Biznesu

Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu od pół roku prowadzi Akademię Mentora LKB, która ma ożywić lokalny biznes. Zakończenie projektu nastąpiło 19 czerwca 2020 w ramach Gali Akademii Mentorów, jak łatwo się domyślić w przestrzeni Internetu. Wydarzenie łączy się z jubileuszem 20-lecia tej organizacji przedsiębiorców, co z kolei było treścią Biznes-Forum LKB, 25 czerwca, podczas którego poznaliśmy również laureatów tegorocznych nagród Ambasadorów Lubelskiego Klubu Biznesu 2020 i tytułów „Po pierwsze gospodarka”.

Uroczyste spotkanie zorganizowano w trybie online, zatem termin „gala” brzmi tu dość symbolicznie. Na miejscu w siedzibie stowarzyszenia Lubelski Klub Biznesu powstała baza do transmisji wydarzenia z platformy Zoom, która sprawdza się w telekonferencjach.

Zebranych przed komputerami powitała Agnieszka Gąsior-Mazur, prezes stowarzyszenia. Jak stwierdziła, dzięki temu spotkaniu wita też w lubelskiej przestrzeni gospodarczej dużą grupę mentorów biznesu, co przełoży się na realną korzyść dla młodych przedsiębiorców, bowiem doświadczeni będą tutaj doradzać początkującym.

Zgodzili się z tym siedzący obok Andrzej Cieplak – coach i koordynator AM oraz Dawid Wawrzyniak – szef coachów PCC Consulting. To mózgi Akademii, wraz z Joanną Czarnecką, wiceprezes Izby Coachingu.

– Jesienią ub.r. podczas forum Społecznej Odpowiedzialności Biznesu stowarzyszenie uznało, że zaprosi potencjalnych mentorów do współpracy. LKB chce dzielić się z młodym pokoleniem biznesmenów profesjonalnym wsparciem, by mieli na kim oprzeć się w trudnych chwilach, by nie popełniali błędów, mogli szybciej iść do sukcesu. Dziś w naprawdę trudnych warunkach wiemy, że ten rodzaj doradztwa warunkuje rozwój firm, jest dla nich tlenem – stwierdziła prowadząca spotkanie.

Tymczasem po drugiej stronie ekranu adepci Akademii odpakowywali właśnie otrzymane pocztą duże, zaplombowane koperty – byliśmy więc świadkami oficjalnego certyfikowania mentorów podczas transmisji. Każdy z nich bowiem wyjął stamtąd dyplom AM, nie licząc pamiątkowych zdjęć oraz drobnych upominków. To w podzięce za wytężoną pracę, dzięki której powstał przy LKB team profesjonalnych doradców.

Laureaci nagród Ambasador Lubelskiego Klubu Biznesu 2020.

Nim jednak do tego doszło…

– W październiku 2019 r. z inicjatywy LKB zaproszenie do współpracy przyjęli najbardziej zasłużeni lubelscy przedsiębiorcy reprezentujący różne branże. Dwudziestu kilku – wspomina prezes Agnieszka Gąsior-Mazur. – Opieki nad projektem, koordynacji przedsięwzięcia podjęli się właśnie wyżej wymienieni coachowie.

W kolejnych miesiącach następowały szkolenia, podczas których uznani biznesmeni mogli doświadczyć, z czym wiąże się udział w Akademii, jaka jest odpowiedzialność mentora: wrażliwego nauczyciela i doradcy. Podobnie zresztą jak dla początkujących w biznesie. Ci zostali postawieni w roli mentee (czytane: menti) i są odbiorcami rad i uwag ze strony mentorów. Dla obu środowisk jest to wejście w zupełnie nową rolę.

W lutym obie strony przeżyły kick-off, spotkanie w stylu „szybkie randki”, polegające na konfrontowaniu preferencji mentee i kompetencji mentorów. Dobrane z uczestników „pary” w następnych sesjach pracowały nad realizacją obranego przez mentee celu podczas 6 spotkań indywidualnych.

– Najgorszy okres epidemii, marzec-maj, był czasem aż 137 sesji szkolących się mentorów z wytypowanymi mentee, nie licząc warsztatów wewnętrznych: mentorzy mentorom. Celem tego było wypracowanie efektywnych narzędzi wsparcia – wspominają organizatorzy AM.

16 czerwca zespół koordynujący LKB zatwierdza certyfikaty dla uczestników, którzy zamknęli pełny proces mentoringowy. 18 z nich odbiera właśnie dyplomy w trakcie transmisji 19 czerwca.

Nawiasem mówiąc, mentora można by zwać mistrzem, mentee terminatorem – jeśli przedsiębiorcy zgodzą się zastosować ten rodzaj uproszczenia, jaki podpowiada rzemiosło. Wszystko to jednak pracuje na cel Akademii Mentora, jakim jest transfer praktycznej wiedzy i umiejętności w sferze zarządzania firmą od doświadczonych biznesmenów do młodych przedsiębiorców.

To zadanie dla orłów biznesu

– Kto może zostać mentorem? Każdy kto podejmie świadomą decyzję, że chce dzielić się swą wiedzą i doświadczeniem z osobą, która tej wiedzy i doświadczenia nie ma. Mentor korzysta ze swojej wiedzy i doświadczeń, sukcesów i porażek, uczy kogoś na dobrym przykładzie. I przekazuje to mentee, dzięki czemu ten nie musi uczyć się na swoich błędach. Mentor podpowiada jak dobrze działać nie dając jednak gotowego rozwiązania. Największym sukcesem mentora jest dojrzewanie jego mentee – przekonywał Dawid Wawrzyniak z PCC w trakcie Gali Mentora.

– Korzyści z mentoringu są wszechstronne. Satysfakcja, radość, że doskonalimy kogoś, że pomagamy innym. Przy tej okazji również mentor się rozwija, poszerza punkt widzenia. Wspólnie pogłębiamy nasze kompetencje w biznesie – podkreślał koordynator Andrzej Cieplak. Oprócz mentorów w telekonferencji wzięli udział goście spoza LKB.

– Pamiętam jak wiele razy rozmawialiśmy o mentoringu, o tej potrzebie. W lubelskich start-upach diagnozowaliśmy różne deficyty. M.in. właśnie brak profesjonalnego doradztwa. Akademia mentoringu osiągnęła założone cele, chyba nawet większe niż w oczekiwaniach. To jest postęp z punktu widzenia filozofii biznesu – podsumował program Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystki UM Lublin.

– Ten program jest ogromnym sukcesem dojrzałego biznesu. Wygląda na to, że chcemy lepiej wychować sobie godnych następców – zauważył Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości. – Dzięki temu możemy mieć w Lublinie wybuch przedsiębiorczości, rozwój start-upów, sektorów nowoczesnych usług jak IT, outsourcingu.

– Mimo pewnych przeciwności losu, z jakimi trzeba było zmierzyć się w pandemii, większość uczestników z powodzeniem ukończyła proces szkolenia. Zwieńczeniem tego jest wydanie certyfikatu 18 nowym mentorom – podsumowują organizatorzy.

– Nie obyło się bez drobnych zgrzytów technicznych, nieuniknionych w tej formie komunikacji, w transmisji – zauważa Julia Laskowska, specjalistka promocji LKB. – W przyszłości z pewnością poprawimy jakość naszych połączeń.

„Biznes Forum – po pierwsze gospodarka”

…to nazwa innego wydarzenia, 25 czerwca 2020, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

– Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu w tym roku obchodzi 20-lecie działania. Zrzeszeni tu przedsiębiorcy z województwa tworzą wspierającą się nawzajem grupę nastawioną na rozwój i zacieśnianie relacji środowisk biznesowych – podkreślała na otwarciu Forum prezes organizacji. – Budujemy w nich kulturę otwartości i współpracy, chcemy by przedsiębiorcy nawzajem skutecznie sobie pomagali, tym bardziej w fazie kryzysu. Środkiem do tego celu jest m.in. autorski koncept Akademii Mentora.

Członkowie LKB dzielili się w trakcie Forum doświadczeniami z prowadzenia działalności podczas pandemii. Dyskutowano m.in., co decyduje o sukcesie przedsiębiorstw w czasie tak poważnych perturbacji, jak zachować społeczną odpowiedzialność w biznesie, utrzymać zatrudniony personel. W trakcie spotkania wyróżniono firmy, które najlepiej poradziły sobie w tym trudnym dla gospodarki okresie.

Firmy, którym udało się znaleźć innowacyjne rozwiązania w czasie pandemii: zminimalizować redukcję zatrudnienia, uniknąć spadku obrotów poniżej 30% Stowarzyszenie nagrodziło tytułem „Po pierwsze gospodarka”. O przyznaniu nagrody zdecydowała kapituła w skład której wchodzili: dr Adam Włodarczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, przewodniczący Rady Programowej LKB, Beata Janczak, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Lublinie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., prof. Antoni Magdoń (Bank Pekao S.A.), Krzysztof Dudkowski, dyrektor IV Oddziału Banku Pekao S.A. w Lublinie oraz Agnieszka Gąsior-Mazur, prezes LKB.

Laureatami nagród zostali: Kategoria duża firma: ABM Greiffenberger Polska Sp. z o. o., Mostostal Puławy S. A., „ROZTOCZE” Zakład Usługowo-Produkcyjny Sp. z o.o., Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim; Kategoria średnia firma: Spółdzielnia Mleczarska Bieluch w Chełmie, CEWAR Sp. z o. o. Sp. K., Modern-Expo S.A; Mikro firma: Lewczuk Sp. z o. o.; Start up’y: BSafer Sp. z o.o.

Podczas spotkania wręczono także nagrody Ambasadorów Lubelskiego Klubu Biznesu 2020. Tytułami tymi zostali uhonorowani ks. prof. Antoni Dębiński – rektor KUL, Tomasz Bembenek – dyrektor Regionu Lubelskiego Banku Gospodarstwa Krajowego, Grzegorz Jasiński – dyrektor generalny Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku oraz Jacek Korzeniewski – prezes Success Logistics Group w Chełmie.

Marek Ryboło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here