Dobrze Cię Widzieć

W Lublinie i województwie lubelskim będzie realizowany, finansowany przez rząd, pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności u dzieci z klas 1-3 – ogłosili w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji Przemysław Czarnek.


Za realizację programu przesiewowego badania wzroku u dzieci pt. „Dobrze Cię Widzieć” odpowiedzialny będzie Uniwersytet Medyczny w Lublinie, w którym utworzone zostanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

– Uniwersytet Medyczny w Lublinie najpierw pilotażowo w województwie lubelskim, a docelowo w całej Polsce, będzie badać wzrok dzieci, po to, żeby leczyć krótkowzroczność, która staje się epidemią i stworzyć zalecenia takiego funkcjonowania ze sprzętem informatycznym, które będzie najmniej szkodliwe dla uczniów – mówił podczas konferencji w Lublinie, Przemysław Czarnek, gratulując rektorowi lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Wojciechowi Załuska i szefowi katedry okulistyki UM prof. Robertowi Rejdakowi, jak również dzieciom i rodzicom, „że taki nowoczesny program przy pomocy nowoczesnych technik i metod będzie realizowany właśnie w Lubelskiem”.

– Krótkowzroczność jest epidemią naszych czasów. Zmęczyło nas już to słowo, ale jedna epidemia pociąga drugą i zdalna nauka, która była koniecznością, spowodowała, że krótkowzroczności jest więcej – przyznał prof. Robert Rejdak, dodając że nowoczesne technologie cyfrowe wykorzystywane są we wczesnej diagnostyce między innymi krótkowzroczności czy retinopatii cukrzycowej, ale też stosowane są w innych dziedzinach medycyny jak neurologia czy kardiologia. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here