Docieplą bloki za unijne

Trzy budynki mieszkalne w Rejowcu Fabrycznym niedługo zmienią się nie do poznania. Urzędnicy rozstrzygają przetarg na termomodernizację dwóch bloków na Zaparkaniu i jednego przy ul. Robotniczej.

Na docieplenie budynków miasto Rejowiec Fabryczny uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej. – Ta inwestycja była oczekiwana przez mieszkańców zarówno Zaparkania jak i ul. Robotniczej – podkreśla Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego. – Budynki będą jak nowe, z estetyczną elewacją. Zmienią się nie do poznania.
Co ważne dla mieszkańców, docieplenie ścian budynków spowoduje, że będą mniejsze koszty ogrzewania lokali. – Warto było czekać na tak dużą dotację z Urzędu Marszałkowskiego – podkreśla Henryka Wiśniewska, przewodnicząca rady osiedla Fabrycznego. Miasto na docieplenie bloków uzyskało dofinansowanie w wysokości blisko 910 tys. zł. Z własnych dochodów do inwestycji dołoży zaledwie nieco ponad 80 tys. zł.
Realizacja projektu wpłynie też na estetykę terenu osiedlowego. – Pozyskiwanie unijnych dotacji to nasz priorytet – mówi Robert Szwed przewodniczący Rady Miasta. – Dofinansowanie, patrząc na procentowy udział miasta, jest bardzo duże. Pamiętajmy, że są to prawie ostatnie konkursy na ten zakres prac.
Na tym jednak urzędnicy z Rejowca Fabrycznego nie zamierzają poprzestać. – Mamy jeszcze złożony wniosek na rewitalizację osiedla przy ul. Robotniczej – dodaje Anna Szokaluk kierownik projektu. – Obecnie zaś w Urzędzie Miasta pracujemy nad wdrożeniem projektu termomodernizacji budynków komunalnych.
Dofinansowanie na docieplenie bloków to nie jedyne unijne pieniądze, jakie w ostatnim czasie pozyskał Rejowiec Fabryczny. Miasto w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dostało fundusze na modernizację ulicy Fabrycznej. Inwestycja ta ma kosztować nieco ponad 450 tys. zł. Zyskają na niej mieszkańcy ul. Robotniczej, ze względu na zaplanowany do przebudowy wjazd od ul. Cementowej. – Chociaż na ul. Fabrycznej nie ma za dużego ruchu to nowa nawierzchnia jest niezwykle potrzebna, aby poprawić nawet bezpieczeństwo dla korzystających z dojazdu do bloków – podkreśla jeden z mieszkańców osiedla. Prace mają ruszyć wczesną wiosną. (s)