Doczekali się

Na drodze powiatowej trwają ostatnie prace porządkowe

Przed czasem dobiegła końca przebudowa drogi powiatowej z Sawina do Rudy-Huty i Bukowy Wielkiej. Szeroki asfalt, pasy rozdzielone liniami, zjazdy na posesje i równo usypane pobocza. – Nie tylko się dobrze jeździ, ale miło popatrzeć na taką robotę – cieszą się mieszkańcy, którzy na remont czekali od lat.

Remont drogi z Sawina do Rudy-Huty i Bukowy Wielkiej to największa inwestycja powiatu chełmskiego realizowana w bieżącym roku i jedna z największych, które dostały dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych (rozdania z końcówki 2019 roku). Na 19 km odcinek powiat pozyskał około 16 mln zł, a cała inwestycja szacowana była na ponad 20 mln zł. W jej ramach powstał nowy asfalt od skrzyżowania z drogą wojewódzką przy cmentarzu w Sawinie do mostu w Rudzie Wsi a także „odnoga” tej drogi w stronę Bukowy Wielkiej i Średniego Łanu. Ale kierowcy i mieszkańcy są zadowoleni nie tylko z samego asfaltu. Ich uwagę zwróciła jakość wykonania, poziome oznaczenia, zjazdy na posesje i usypane na równi z ulicą pobocza.

– Tak powinna wyglądać droga i gdy są pieniądze, to można zachować przyzwoity standard – przyznaje Kazimierz Smal, wójt Rudy-Huty, która obok powiatu i gminy Sawin, również dokładała do inwestycji. – Szeroka, sześciometrowa ulica, oddzielone linią pasy. Długo czekaliśmy i się doczekaliśmy.

Przetarg na inwestycję powiat rozstrzygnął już w ubiegłym roku, zanim wiadomo było czy uda się pozyskać dofinansowanie. Dzięki temu prace mogły ruszyć dużo wcześniej i przed tygodniem zostały zakończone.

– Pozostała jeszcze drobna kosmetyka i prace porządkowe – mówi Bogusław Kaleta, prezes B.G. Construction sp. z o.o. z Wólki Tarnowskiej, która była wykonawcą inwestycji. Firma miała termin do końca października tego roku. A już od kilku tygodni można jeździć po nowym asfalcie.

Mieszkańcy Łukówka, którzy nie tylko powiatówką, ale też drogą gminną – przy cmentarzu prawosławnym – skracają sobie dojazd do Sawina albo Rudy-Huty od razu zwrócili uwagę na jakość obu dróg. – Powiatowa to jak autostrada a tej gminnej przydałoby się już delikatna kosmetyka – mówią i wskazują na dziury. (bf)

Fragment gminnej drogi w Łukówku Kolonii już wymaga naprawy