Dom Przyjaźni Caritas czeka na uchodźców

W przeddzień otwarcia Domu Przyjaźni odbył się Piknik Szkolnych Kół Caritas

Ubiegły tydzień obfitował w doniosłe wydarzenia dla Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W środę na terenach zielonych przy Caritas AL odbył się wielki Piknik Szkolnych Kół Caritas, a w czwartek, 9 czerwca, uroczyście otwarto Dom Przyjaźni, w którym wszechstronną pomoc znajdą uchodźcy wojenni z Ukrainy.


Otwarcia i poświęcenia placówki, która mieści się w byłej siedzibie Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Dolnej Marii Panny 3 w Lublinie, dokonał, ks. abp. Stanisław Budzik, który jednocześnie przytoczył słowa z Księgi Syracha: – „Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość. Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia” (Syr 6, 14-16). Tak właśnie wygląda w ostatnich miesiącach relacja polsko-ukraińska, dlatego też to miejsce nie mogłoby nosić innej nazwy niż Dom Przyjaźni. Cieszę się, że Caritas będzie tu nadal pomagać potrzebującym z Ukrainy – mówił Metropolita Lubelski.

– Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Województwa Lubelskiego, które przekazało do naszej dyspozycji budynek dawnego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury – przypominał ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Nasza siedziba, mimo że nie należy do najmniejszych, nie pozwalała nam prowadzić działań na taką skalę, brakowało nam pomieszczeń. Teraz ten problem znika.

Caritas pomaga uchodźcom z Ukrainy od pierwszego dnia wojny. Zapewnia im zakwaterowanie, prowadzi zbiórkę i wydaje dary, organizuje konwoje humanitarne na Ukrainę. Teraz będzie miało warunki, by wzbogacić tę pomoc o dodatkowe działania. – Caritas już wielokrotnie potwierdziła, że niesie pomoc drugiemu człowiekowi, że wie, jak docierać do osób potrzebujących, dlatego na Zarządzie Województwa Lubelskiego nie mieliśmy żadnych wątpliwości, by budynek przekazać właśnie tej organizacji – mówił obecny na otwarciu wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski. – Cieszymy się bardzo, że nadal będzie służył dobrej sprawie, że także w ten sposób możemy, jako Województwo Lubelskie, zaangażować się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy – podkreślił.

W Domu Przyjaźni uchodźcy mogą liczyć na wszechstronne wsparcie: informacyjne, w tym pomoc w znajdowaniu zakwaterowania, posiłki na wynos, paczki z chemią gospodarczą i produktami dla dzieci, w tym niemowląt, pościel, pomoc psychologiczną świadczoną przez wykwalifikowane psycholożki ukraińskiego pochodzenia i prawną, świadczoną przez prawnika z Ukrainy, a także pośrednictwo pracy. W Domu jest również sala zabaw dla dzieci, a niebawem ruszą kursy języka polskiego.

Pomoc udzielana jest p od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00, a szczegółowe informacje można otrzymać pod nr tel. +48 451 168 798. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here