Dominika niczym Armani

Dominika Soszka

Dominika ma zaledwie 17 lat. Jest uczennicą drugiej klasy Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie, a już zdobyła ogólnopolskie laury.


Zajęła I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Kreowania Ubioru „Geometryczne eksplozje”, organizowanym w Warszawie w Zespole Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych.
Uczennica z Lublina samodzielnie wykonała projekt i uszyła cały strój, pokonując 34 młodych projektantów z 9 szkół odzieżowych z całej Polski. – Konkurs był dwuetapowy. Zadaniem uczestników było wykonanie projektu, a następnie uszycie gotowego stroju nawiązującego do tematu „Geometryczne eksplozje”– mówi Halina Rybczyńska, dyrektor ZSOW w Lublinie.
Za swoją kreatywność Dominika została dodatkowo doceniona specjalnym wyróżnieniem wyższej warszawskiej uczelni „Viamoda”. Jak sama przyznaje, szycie towarzyszyło jej od dziecka. Najpierw były to projekty dla lalek, później ubrania dla młodszej siostry, aż do zajęcia się tematyką mody na poważnie. – W swoim konkursowym projekcie inspirowałam się nowoczesną architekturą i współczesnymi budynkami o geometrycznych kształtach. Nawiązuje do nich spódniczka mojego projektu, wykonana na tiulowej siatce. Zdecydowałam się również na modny obecnie kolor miedziany, który powoli wypiera obowiązujące do tej pory srebro i złoto. Nad projektem pracowałam około dwóch miesięcy. Najgorsze były ostatnie tygodnie, gdy szyłam praktycznie nocami i w weekendy – mówi Dominika Soszka.
Uczennica interesuje się modą i na bieżąco śledzi najnowsze trendy z wybiegów. W ubiegłym roku, jako pierwsza w historii szkoły, przygotowała pokaz swojej autorskiej kolekcji – który odbył się podczas majowego Tygodnia Mody w ZSOW. – Wszystkie ubrania szyję ręcznie. W tym roku chciałabym przygotować aż 20, nie tylko kobiecych, ale również dziecięcych i męskich. Chciałabym też odejść od geometryzmu na rzecz trochę lżejszych projektów – mówi Dominika. Na co dzień jest uczennicą klasy o profilu technik przemysłu mody (dawniej technik technologii odzieży). Swoją najbliższą przyszłość wiąże oczywiście z branżą modową. (EM.K.)