Domy będą miały grubsze ściany i szczelniejsze okna

Początek nowego roku przyniósł w Polsce nie tylko rekordowe mrozy i smog w miastach, ale też istotne zmiany w przepisach budowlanych. Zgodnie z nowymi Warunkami Technicznymi będziemy budować jeszcze cieplej i bardziej energooszczędnie. Dotyczy to zarówno ścian i dachów, jak też okien i drzwi. Planujesz budowę domu w 2017 roku? Sprawdź, co się zmieniło!
Obowiązujące od 1 stycznia nowe przepisy to kolejny etap zmian, jakie wystartowały w 2014 r. wraz z nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nadrzędnym celem projektu jest ograniczenie strat energii, co zmniejszy konieczną do ogrzania obiektu ilość ciepła. Inwestycja w energooszczędne budownictwo ma w domyśle przynosić zwrot w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.
Co zmiany oznaczają w praktyce dla osób dopiero planujących budowę domu? Aby przejść pozytywną weryfikację Nadzoru Budowlanego, projekt będzie musiał uwzględniać grubszą niż do tej pory izolację ścian czy poddaszy oraz okna i drzwi o lepszych parametrach termicznych – wyjaśnia Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL.
Zobowiązanie działać będzie też w przypadku zakupu mieszkania lub domu. Deweloper zagwarantuje kupującemu, że zachowane zostały dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła dla stolarki i przegród zewnętrznych budynku.

Ściany i poddasze – koszty izolacji, izolacja kosztów

Jak nowe przepisy wpłyną na poszczególne elementy projektu? Zacznijmy od ścian zewnętrznych i dachów. Aby spełnić aktualne wymagania, będziemy musieli zwiększyć grubość izolacji średnio o 2 centymetry. Oczywiście można wybrać materiał izolacyjny o lepszych parametrach termicznych, co pozwoli na budowę cieńszych przegród.
Tutaj główną rolę odgrywa współczynnik przewodzenia ciepła danego produktu, czyli tak zwana lambda. Im mniejsza, tym dany materiał lepiej utrzymuje ciepło wewnątrz budynku.
Jeżeli porównamy minimalne wymagania dla izolacji sprzed 2014 r. oraz te, które będą obowiązywać docelowo w 2021, to okaże się, że za ogrzanie przeciętnego domu jednorodzinnego zapłacimy co roku o około 1000 zł mniej – wyjaśnia Adam Buszko z firmy Paroc, producenta izolacji z wełny mineralnej.
Jak pokazuje kierunek zmian w przepisach budowlanych, już dziś warto zastanowić się nad dodatkowym ociepleniem dachu.
Docelowo, czyli w 2021 r., trzeba będzie dołożyć około 7 centymetrów izolacji na poddaszach użytkowych. W spełnieniu aktualnych i przyszłych wymagań wydatnie może też pomóc odpowiednio dobrana stolarka okienna.

Okno na oszczędności

Jeżeli chodzi o utrzymanie ciepła wewnątrz budynku, poddasze stanowi dość newralgiczną część domu. Szacuje się, że przez połać i okna dachowe ucieka nawet 25-30% energii wykorzystywanej do ogrzewania. O szczególnej roli stolarki okiennej może świadczyć fakt, że nowe przepisy przewidują dla niej osobne kryteria doboru. Mowa tu o maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła dla okna. – W przypadku okien pionowych i drzwi balkonowych współczynnik ten może wynieść maksymalnie 1,1 W/m2K, a dla okien połaciowych: 1,3 W/m2K. Oznacza to, że przy wykorzystaniu okien o wyższym współczynniku, nie otrzymamy zielonego światła od nadzoru budowlanego – tłumaczy Marcin Demski.Inwestując w energooszczędną stolarkę, warto pomyśleć o przyszłych wymaganiach. Docelowo, w 2021 r., obie dopuszczalne wartości spadną o kolejne 0,2 W/m2K. Na zmiany w przepisach reagują producenci. Przykładowo – z myślą o inwestorach już dziś myślących wyższych oszczędnościach, firma OKPOL wprowadziła do oferty nowe okna dachowe o współczynnikach przenikania ciepła na poziomie 0,78; 0,9 oraz 1,1 W/m2K.

Energooszczędność – to się opłaca

Budowanie energooszczędne można traktować jako pewną inwestycję. Jak każda, wymaga na początku wkładu. Przeprowadzona jednak w sposób uzasadniony ekonomicznie, pozwala na pełny zwrot w przeciągu 7-10 lat. W tym czasie możemy liczyć na zmniejszenie kosztów eksploatacji (szczególnie w sezonie grzewczym), komfortową temperaturę pomieszczeń bez dogrzewania, a na poddaszu – na przyjemny chłód latem.
Mat. prasowy Tower Communications
oprac. KB