Dostali lekcję ciepła

Dlaczego nie wolno palić śmieci w piecu? Czy kominy w elektrociepłowni mają filtry? Jaka jest temperatura wody w kranie? Na te i inne pytania w minionym tygodniu odpowiedzi poznali uczniowie oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Podzamcze podczas „lekcji ciepła” przygotowanej przez pracowników Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A.


Edukacyjny program z zakresu podnoszenia świadomości ekologicznej pt. „Lekcja ciepła” LPEC realizuje w Lublinie już od trzech lat. – Projekt skierowany jest do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i zerówek. Celem zajęć prowadzonych przez naszych pracowników jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów, edukacja w zakresie ochrony powietrza, racjonalnego korzystania z ciepła i ciepłej wody oraz zrozumienie wpływu marnotrawienia ciepła na zasoby Ziemi – mówi Teresa Stępniak-Romanek, kierownik Działu Strategii i Marketingu LPEC. – Podczas zajęć uczniowie dowiadują się również, w jaki sposób produkowane jest ekologiczne ciepło systemowe na terenie Lublina oraz w jaki sposób dociera ono do mieszkań – dodaje.
W realizacji lekcji pomaga specjalnie przygotowana na tę okazję bajka o Czerwonym Kapturku: „Czerwony Kapturek w mieście” oraz „Czerwony Kapturek w mieście zimą”. Obecnie w opracowaniu jest kolejna część dotycząca smogu. Książeczka opowiada znaną dzieciom historię, która na potrzeby akcji doczekała się kontynuacji. Czerwony Kapturek odwiedza swoją babcię, która przeprowadziła się do miasta i jest świadomym odbiorcą ciepła systemowego.
Podczas „Lekcji ciepła” w SP 23 milusińscy angażowani byli do rozwiązywania prostych zadań i zagadek. Na koniec zajęć dzieci otrzymały dyplomy i książeczki oraz drobne upominki firmowe, plażowe piłki i okulary przeciwsłoneczne. Nie zabrakło także pamiątkowego zdjęcia z pracownikami lubelskiej firmy.
W tym roku szkolnym LPEC odwiedzi jeszcze uczniów SP 4 i SP 22.
Obecnie firma przygotowuje także kolejną edycję projektu skierowanego do uczniów klas 1-2, 4-5 i 7-8 szkół podstawowych w Lublinie, który ma ruszyć na początku kolejnego roku szkolnego 2017/18. Honorowy patronat nad projekt objął Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. KB