Dotyk Świętego

Wielu chełmian wspominało św. Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin, 18 maja br. Wśród nich ks. Andrzej Sternik, proboszcz Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, którego papież-Polak w 1996 roku pobłogosławił podczas audiencji. – Pozdrowiłem Ojca Świętego w imieniu chełmian i zaprosiłem go do nas. Chwilę błogosławieństwa i dotyku świętego zapamiętam na zawsze – mówi ks. Sternik.

W setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II ks. Andrzej Sternik wstawił na Facebooku zdjęcie wykonane w 1996 r. podczas audiencji generalnej w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Przedstawia ks. Sternika, ówczesnego wikariusza chełmskiej Bazyliki i błogosławiącego go Jana Pawła II. Fotografia miała setki odsłon i komentarzy internautów.

– Jedyny raz w życiu miałem to szczęście, aby skierować kilka słów do Jana Pawła II i wtedy też osobiście mnie pobłogosławił – mówi ks. Sternik. – To było w czerwcu 1996 roku podczas pielgrzymki, na którą pojechaliśmy z chełmskimi parafianami. Była to jedna z pierwszych audiencji Jana Pawła II po przebytej przez niego operacji. Prawdę mówiąc, nie spodziewałem się, że będę miał okazję być tak blisko papieża. Byłem w koszuli, nie miałem na sobie sutanny.

Jan Paweł II wyszedł do wiernych od strony zakrystii i wtedy tak się ustawiłem, że byłem blisko niego. Pobłogosławił mnie, a ja zdążyłem mu powiedzieć, że Chełm pozdrawia Ojca Świętego i go zaprasza. Gdy był w pobliżu przeszły mnie – jak to się mówi – ciarki. To było wielkie przeżycie. Ze wzruszenia chciało mi się płakać, a ze szczęścia – śmiać. Nigdy nie sądziłem, że dotknie mnie święty. Ta chwila zostaje w pamięci na zawsze. (t, fot. FB)