Dożynki na suchej ziemi

W niedzielę na lotnisku w podlubelskim Radawcu odbyły się Dożynki Wojewódzkie 2018. Mieszkańcy Lubelszczyzny i włodarze regionu podziękowali rolnikom za tegoroczne plony.


– Jest za co dziękować, choć sytuacja nie jest łatwa – mówił podczas dożynek Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. Miał na myśli suszę, która sprawiła, że tegoroczne zbiory były o wiele niższe niż przed rokiem. – Dziś widzimy nawet na tym lotnisku jak ona bardzo jest dotkliwa. Ziemia wygląda jak puder, w niej nie ma wilgoci. Myślę, że jest za co Bogu dziękować, ale i o co prosić – dodał marszałek Sosnowski. Święto Plonów 2018, którego starostami byli: Elżbieta Buła, prowadząca gospodarstwo sadownicze w Kolonii Świdnik Mały w powiecie lubelskim oraz Jerzy Serwinek, sołtys Pasieki z powiatu kraśnickego, który gospodaruje na łącznie 80 hektarach i zajmuje się hodowlą, rozpoczęło się od przemarszu korowodu dożynkowego. Wzięło w nim udział kilkaset osób ze wszystkich gmin i powiatów naszego regionu. Później odbyła się uroczysta msza święta, a następnie ceremoniał dzielenia chlebem.

Podczas oficjalnej części wręczono także odznaczenia i medale. Na scenie można było zobaczyć występy zespołów ludowych. Rozstrzygnięto również konkursy na „Najpiękniejszą posesję powiatu lubelskiego” oraz wieniec dożynkowy.

W popołudniowej części artystycznej, którą poprowadził Kabaret Smile wystąpili: Karolina Folk, Łąki Łan, Ania Dąbrowską i zespół Pectus.

Imprezie towarzyszyły prezentacja powiatów i gmin województwa lubelskiego oraz wystawa maszyn rolniczych. BS