Dożynki w cieniu pandemii

Tegoroczne Dożynki Wojewódzkie, które w poprzednią niedzielę (30 lipca) odbyły się w Bełżycach znacząco różniły się od tych z lat wcześniejszych. Ze względu na pandemię koronawirusa Święto Plonów było o wiele skromniejsze niż zwykle.


Na stadion miejski mogły wejść jedynie osoby z zaproszeniami. Po uroczystej mszy św. dziękczynnej, której przewodniczył ks. arcybiskup Stanisław Budzik nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych przygotowanych przez reprezentantów poszczególnych powiatów. Głos zabrali także przedstawiciele władz samorządowych województwa oraz powiatu lubelskiego.

– Dziękuję Wam – rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, hodowcy – mieszkańcy naszego regionu – za całe bogactwo upraw, za Waszą pracę, Wasz trud, ale również za umiłowanie ziemi i przekazywanie kolejnym pokoleniom naszego chlubnego dziedzictwa narodowego – kultury polskiej wsi, tradycji zakorzenionych w rodzinie (najczęściej wielopokoleniowej), zwyczajów religijnych i patriotycznych. Niech Dobry Bóg błogosławi Waszej pełnej poświęcenia pracy, obdarza obfitością swoich łask i pozwala cieszyć się dostatkiem, pomyślnością oraz pokojem w rodzinach i w Ojczyźnie – mówił Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego,

W tym roku z powodu sytuacji sanitarno-epidemiologicznej zabrakło tradycyjnego korowodu dożynkowego, dzielenia się chlebem, kiermaszy, prezentacji sprzętu rolniczego czy stoisk z produktami regionalnymi. Nie było również koncertów gwiazd, które co roku gromadziły na lotnisku w Radawcu tysiące mieszkańców województwa lubelskiego.

Chociaż tegoroczne dożynki miały ograniczony charakter nie zabrakło jednak tak charakterystycznego elementu jakim są wieńce dożynkowe oraz przeprowadzonego konkursu na najlepszy z nich.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, lecz po obejrzeniu i ocenie 32 wieńców zgłoszonych przez starostwa powiatowe oraz delegacje wieńcowe, postanowiła nagrodę główną przyznać grupie wieńcowej KGW ze Stasina z gminy Wojciechów, reprezentującej powiat lubelski, a 17 prac wyróżnić.

Wśród laureatów znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich z Krępca z gminy Mełgiew z powiatu świdnickiego. BS