Dożynkowa kolizja

Chełmskie starostwo ustaliło termin tegorocznych dożynek powiatowych na 23 sierpnia i pyta wójtów, kiedy uroczystości odbędą się w ich gminach. – Chyba najpierw powinno się nas zapytać a później ustalać termin – mówią wójtowie, którzy już wcześniej zaplanowali dożynki właśnie na 23 sierpnia. Poza terminem starostwo nie podało na razie miejsca zaplanowanych dożynek.

Urzędnicy z powiatu przesłali do gmin e-maile z informacją o terminie tegorocznych dożynek powiatowych. Z uwagi na to, że dożynki wojewódzkie w Radawcu mają się odbyć 30 sierpnia, starosta zarządził dożynki powiatowe tydzień wcześniej – 23 sierpnia. Urzędnicy poprosili, aby wójtowie podali terminy dożynek zaplanowanych w ich gminach. I zaczęła się „nerwówka”. Gminy ustaliły termin dożynek już dawno. Głównie ze względu na występujących artystów, których trzeba zamawiać z dużym wyprzedzeniem. W kilku gminach termin dożynek pokryje się z imprezą powiatu.

– Wszystko mamy już ustalone – mówi Henryk Gołębiowski, wójt Wojsławic. – Umowa z gwiazdami, umowa na wypożyczenie sceny. Ja w styczniu nie zabieram się do organizowania dożynek, tylko myślę o nich znacznie wcześniej. Już za późno, żeby przełożyć termin.

O zmianie terminu nie chce też myśleć Henryk Maruszewski, wójt Białopola. – To kiedy mamy zrobić dożynki, przed żniwami? – pyta. – Od lat było przyjęte, że do końca sierpnia odbywają się dożynki w gminach a potem dopiero imprezę robi powiat. Ja także mam podpisane umowy z wykonawcami i nie będę nic przekładał. Za dużo już ustalaliśmy w sprawie naszych uroczystości, żeby teraz to zmieniać. Już raz musieliśmy odwoływać dożynki z powodu afrykańskiego pomoru świń. Jak województwo przyspieszyło, to powiat też musi? Przecież mogą w tym samym czasie zrobić, co w Radawcu.

Maruszewski żałuje, że na dożynkach w powiecie nie pojawią się delegacje z wieńcami z jego gminy. Ale chyba nie tylko z jego. W tym czasie dożynki zaplanowała także gmina Żmudź a tydzień później np. Dorohusk.

– Jestem zdegustowana brakiem komunikacji ze starostwem. Kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej – mówi Edyta Niezgoda, wójt Żmudzi.

Przez lata w powiecie odbywały się konwenty wójtów. To podczas nich ustalano m.in. termin i miejsce powiatowych uroczystości. Koordynację konwentów wziął na siebie Piotr Deniszczuk zaraz po tym jak w 2014 roku został starostą. Ale gdy podczas posiedzeń padały pod jego adresem także krytyczne uwagi ze strony wójtów, spotkania szybko się skończyły. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here