DPS-y się zaszczepią, ale nie od razu

Mobilny punkt szczepień będzie „kłuł” pacjentów i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Nowinach. DPS w Kaniem będzie zaszczepiony przez ośrodek zdrowia z Rejowca Fabrycznego a DPS w Chojnie Nowym – przez ośrodek z Wierzbicy. Ale nie od razu, bo w placówkach jeszcze szaleje koronawirus.

Od 15 stycznia miała ruszyć akcja szczepień tzw. grupy pierwszej, w której skład wchodzą m.in. pracownicy i pensjonariusze domów pomocy społecznej. W naszym powiecie są trzy takie placówki i chętnych do szczepień w nich nie brakuje. – Zainteresowanie jest bardzo duże, przekracza 60 proc. i rośnie – mówi Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski. – Oczywiście nie wszyscy, nawet jeżeli chcieliby, mogą się zaszczepić. Niektórzy mają przeciwwskazania medyczne, inni przechodzą Covid-19 a jeszcze inni niedawno chorowali i na razie wstrzymują się ze szczepieniem.

Wojewoda lubelski przydzielił placówkom medycznym, wykonującym szczepienia, domy pomocy społecznej. DPS w Nowinach zaszczepi chełmski szpital. – Zrobimy to w ramach naszego mobilnego punktu szczepień – mówi Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiej lecznicy. – Nasz punkt już szczepił dwie zewnętrzne instytucje. A od nowego tygodnia planujemy szczepić w Nowinach. Pracownicy i pensjonariusze muszą oczywiście złożyć deklarację szczepień, abyśmy mogli zamówić odpowiednią ilość szczepionek.

Na razie jest około 200 zgłoszeń. To więcej niż połowa pracowników i mieszkańców DPS.

DPS w Kaniem będzie szczepił ośrodek zdrowia z Rejowca Fabrycznego a DPS z Chojna Nowego zaszczepią pracownicy ośrodka zdrowia z Wierzbicy. – Z racji tego, że w Kaniem wszyscy podopieczni i spora część kadry choruje na Covid-19 szczepienia odbędą się w późniejszym terminie – mówi J. Kwiatkowski. – Chojno Nowe też nie znalazło się w grupie czterech DPSów wskazanych przez wojewodę, które mają być szczepione w pierwszym rzucie. Myślę, że tu szczepienia odbędą się za 2-3 tygodnie. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here