Dreszerczyk-olimpijczyk

Dawid Kozaczuk, tegoroczny maturzysta II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie, został finalistą 66. Olimpiady Chemicznej. To kolejne wyróżnienie dla młodego chemika.


– Miałem 12 lat, gdy tato pokazał mi, jak rozłożyć wodę na wodór i tlen prostownikiem do akumulatorów. Fakt, że z tak zwykłej substancji jak woda można uzyskać wybuchowy gaz, bardzo mnie zaskoczył. Zapoczątkowało to moje zainteresowanie chemią. Zacząłem poświęcać większość czasu na przeprowadzenie eksperymentów i doświadczeń – opowiada Dawid Kozaczuk, który w II LO pracował pod kierunkiem nauczycielki chemii Żanety Nafalskiej.

Systematyczna praca, motywacja, nabyte umiejętności i wrodzone uzdolnienia skutkowały osiągnięciami w licznych konkursach. Dwa lata z rzędu Dawid został finalistą Olimpiady Chemicznej, z czego w tegorocznej, 66. edycji, zdobył jeszcze więcej punktów niż poprzednio. Miał więc szansę na historyczny sukces. Ze względu na pandemię jednak wszyscy uczniowie zakwalifikowani do finału otrzymali tytuł finalisty. Uczestniczył także w XXXIV Konkursie Chemicznym Politechniki Warszawskiej, został laureatem II miejsca oraz zdobył tytuł najlepszego organika.

Choć dziś to już absolwent II LO, nauczyciele zapowiadają, że o nim nie zapomną. – Dawid jest przykładem ucznia, który rzetelnie wywiązywał się powierzonych obowiązków i z wielką odpowiedzialnością wykorzystał potencjał, jaki posiadał. Stał się wzorem do naśladowania dla Dreszerczyków – mówią. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here