Drewno rekordowo drogie

Z najwyższą w historii ceną średnią za metr sześcienny sprzedanego surowca zakończono dziesiątą Submisję Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2019” zorganizowaną na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw.

Rekordowa cena średnia wyniosła ponad 3 079 zł i była przeszło o 400 zł wyższa od dotychczasowej, którą lubelskim leśnikom udało się zanotować podczas zeszłorocznej edycji – czytamy na stronie Nadleśnictwa Krasnystaw. Rozstrzygnięcia jubileuszowej submisji organizowanej przez RDLP w Lublinie dokonano tradycyjnie na placu ekspozycyjnym przy Centrum Edukacyjno-Submisyjnym Nadleśnictwa Krasnystaw.

Dziesiątą z kolei „Lubelską Jesień” podsumował zastępca dyrektora ds. ekonomicznych, Piotr Mróz, który nie krył zadowolenia z jej wyników i zapowiedział organizację kolejnej edycji tego wydarzenia. W tym roku do sprzedaży zaoferowano masę ponad 687 metrów sześciennych drewna dębowego o ponadprzeciętnych cechach użytkowych. Zapotrzebowanie zainteresowanych zakupem sześciokrotnie przewyższało podaż dębu i ponad dwukrotnie – dębu czerwonego.

Do oferentów trafił wyselekcjonowany, najlepszy i najcenniejszy surowiec wybrany z całorocznego planu pozyskania w poszczególnych nadleśnictwach lubelskiej dyrekcji. Nabywców znalazło niemal całe proponowane drewno – nie sprzedano tylko trzech spośród 538 oferowanych losów. Surowiec z lubelskich lasów trafił nie tylko na rynek krajowy, lecz także zagraniczny – do Austrii i Rumunii.

Najwięcej drewna spośród piętnastu podmiotów, które spełniły kryteria ofertowe (ponad 266 m sześc.) nabyła firma ZPUH STOL-DOM Bogdan Czerwiński. Natomiast najdroższy okazał się dąb z Nadleśnictwa Puławy. Za jeden metr sześcienny tego surowca jeden z oferentów zaproponował cenę 4 576 zł, a wartość całego losu wyniosła 18 300 zł. (kg, fot. markokopter.pl, Nadleśnictwo Krasnystaw)