Droga, choć nie wygląda…

Place zabaw przy świetlicach w Siedliszczu, Piaskach i Zbereżu oraz zadaszona scena przy „Pompce” – w ostatnim czasie infrastruktura kulturalno-zabawowa na terenie gminy Wola Uhruska wzbogaciła się o te właśnie elementy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, ile kosztowały te atrakcje. Ceny są kosmiczne.

Od wielu lat mieszkańcy i niektórzy samorządowcy z Woli Uhruskiej narzekali, że w gminie nie ma miejsca, gdzie można zorganizować imprezę plenerową z prawdziwego zdarzenia. Szczególnie mocno doskwierał brak sceny czy chociażby podwyższenia. Elementy te trzeba było pożyczać. Te problemy już nie istnieją, bo niedawno odbył się odbiór zadaszonej sceny, która stanęła przy ośrodku „Pompka”. Drewniana konstrukcja całkiem nieźle wpisuje się tamtejszy krajobraz. Całokształt psuje jedynie stary budynek użytkowany w sezonie wakacyjnym jako bar. Jak słusznie zauważył na ostatniej sesji radny Leszek Łubkowski, należałoby zastanowić się nad wyburzeniem tego „zabytku”, tym bardziej, że stoi on blisko sceny i częściowo zasłania na nią widok. Koszty? No właśnie. Każdy, kto widział scenę i dowiadywał się, ile za nią zapłacono, aż łapał się za głowę. Ponad 92 tysiące złotych za „budowlę” niewiele większą i bardzo przypominającą ogrodową altanę to lekka przesada. – Scena jest bardzo ładna i potrzebna, ale za takie pieniądze spodziewałbym się czegoś o wiele bardziej spektakularnego – mówi pan Marcin. Niestety, do ogłoszonego przez UG w Woli Uhruskiej przetargu stanął tylko jeden, lokalny oferent i z braku konkurencji stał się wykonawcą tej inwestycji. Początkowo scena wisiała pod znakiem zapytania, bo oferta opiewała na ok. 17 tys. zł więcej, niż gmina miała na ten cel. Decydująca okazała się opinia radnych, którzy postanowili dołożyć brakujące pieniądze i skorzystać z oferty.
Place zabaw, które stanęły przy świetlicach wiejskich w Siedliszczu, Zbereżu i Piaskach, kosztowały w sumie 144 tysiące złotych. Najwięcej, bo ok. 100 tys. zł wydano na Zbereże, gdzie oprócz placu zabaw powstało boisko i inna mała infrastruktura. (bm)