Drogowa ofensywa

W drugiej połowie roku rozpoczną się remonty kolejnych chełmskich ulic. Drogowcy przebudują Okszowską, Jagiellońską, Batorego i Sybiraków. Miasto ogłosiło przetarg, by wyłonić wykonawcę robót. W Chełmie trwa wielka drogowa ofensywa.

Od blisko trzech miesięcy trwa największa w historii miasta inwestycja – przebudowa krajowej „Dwunastki” w granicach administracyjnych Chełma. Koniec wszystkich prac jest zaplanowany na październik przyszłego roku. W zasadzie dobiegł końca remont ul. Dreszera. Cała nawierzchnia drogi została pokryta kostką brukową.

Niedawno rozpoczęły się prace przy budowie ronda na skrzyżowaniu al. 3 Maja, z Wojsławicką i Mościckiego oraz drugiej nitki w kierunku Centrum Handlowego „Vendo Park”. Zamknięty dla ruchu został kolejny odcinek ulicy Kolejowej, od dworca PKP do ul. Kinczyka. Zaawansowane są też prace na ul. Ceramicznej, na odcinku od bloków komunalnych do granicy z gminą Chełm. A to nie koniec dobrych informacji dla kierowców.

Miasto jeszcze w tym roku zamierza zrealizować kolejne zaplanowane w budżecie przedsięwzięcia. Właśnie ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy trzech drogowych inwestycji, na które samorząd dostał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. W drugim półroczu rozpoczną się roboty na ul. Okszowskiej, Jagiellońskiej i Batorego oraz Sybiraków. Wszystkie trzy drogi znajdują się w fatalnym stanie technicznym. Nawierzchnie od dawna kwalifikują się do wymiany.

Ulica Okszowska zostanie przebudowana na odcinku 1 200 metrów, Jagiellońska – 920 m, Batorego – 640 m, a Sybiraków – 280 m. W sumie ponad 3 km miejskich dróg zyska nowe nawierzchnie asfaltowe.

Zakres prac obejmie przebudowę nie tylko samych nawierzchni, ale też chodników, budowę nowego oznakowania, a wzdłuż ulicy Jagiellońskiej także ścieżki rowerowej. – Cieszymy się, że po raz kolejny pozyskaliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych pieniądze, które poprawią jakość infrastruktury drogowej w naszym mieście – mówi Iwona Gnyp, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Chełm. Firmy, które są zainteresowane realizacją drogowych zadań, oferty mogą składać do 9 czerwca na nadzór i 17 czerwca na roboty budowlane.

Prezydent Jakub Banaszek, jeśli chodzi o remonty dróg, nie zamierza spoczywać na laurach. Miasto już zleciło opracowanie dokumentacji projektowych na kolejne drogowe inwestycje: ul. Wiercieńskiego i ul. Bazylany, ul. Lubelską na odcinku od Koszarowej do Szpitalnej, ul. Piwną i ul. Złotą, ul. Ogrodową oraz ul. Wolwinów i ul. Gajową. Od jakiegoś czasu projektanci pracują też nad dokumentacją techniczną dotyczącą przebudowy alei Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Gotowe dokumentacje mają być podstawą przy składaniu wniosków do kolejnej edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Na ten rok jest też zaplanowana kontynuacja prac na ul. Lwowskiej. Chodzi o odcinek od ul. Wiercieńskiego do granicy z gminą Chełm, na który miasto dostało finansowe wsparcie z rezerwy ministerstwa infrastruktury. (s)