Drogowa współpraca

W końcu, kosztem 2,5 mln zł, zostaną przebudowane dwie główne powiatowe ulice we Włodawie: Tysiąclecia i Korolowska. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to już jesienią przyszłego roku te ulice będą wyglądały pięknie, jak obecnie ul. Kraszewskiego czy Żołnierzy WiN. To efekt dobrej współpracy miasta z powiatem.

W środę włodawscy radni miejscy niemal jednogłośnie przyznali dofinansowanie dla powiatu na ul. Tysiąclecia i Korolowską. Co więcej – miasto dołoży do tej inwestycji znacznie więcej niż powiat, a to dlatego, że przed tygodniem radni powiatowi podęli uchwałę o pomocy miastu w ich drogach: Żeromskiego, Reymonta i Sienkiewicza. Dzięki tej wzajemnej pomocy oba samorządy mogą się pochwalić w najbliższej przyszłości całkiem przyzwoitą siatką dobrych dróg. Na razie w mieście.
– To bardzo korzystna dla obu samorządów forma współpracy – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – Dzięki temu partnerstwu i wzajemnemu zaufaniu możemy wnioskować o większe środki i mamy szersze możliwości uzyskiwania lepszej oceny. Podobny przykład współpracy mamy z gminą Hańsk, której powiat „pożyczył” pieniądze na budowę ich dróg gminnych. Jako samorządy dysponujemy zbyt niewielkimi środkami, aby np. na infrastrukturę drogową wydawać tylko własne pieniądze. Musimy współpracować, aby efekt był najwymierniejszy z możliwych.
Remont ulic Tysiąclecia i Korolowskiej we Włodawie kosztować może prawie 2,5 mln zł. Z tej sumy połowę daje budżet państwa. Drugą połową dzielić się miały samorządy: powiatowy i miejski, ponieważ jednak wcześniej miasto otrzymało ponad 300 tys. zł pomocy od powiatu na ulice miejskie (Żeromskiego, Reymonta, Sienkiewicza), to miasto dołoży do tej inwestycji znacznie więcej. Remont obu ulic o długości prawie 800 m zakłada wymianę nawierzchni, budowę chodników po obu stronach, parkingów. Po przetargach, wiosną w przyszłym roku, mają ruszyć prace. Potrwają do września. (pk)