Drogowcy wyprzedzili harmonogram

Przebudowa ulicy Kalinowszczyzna miała potrwać do czerwca przyszłego roku, ale drogowcy tak przyłożyli się do pracy, że inwestycje będzie gotowa pół roku przez terminem

Przebudowa ulicy Kalinowszczyzna, która miała potrwać do czerwca przyszłego roku, jest już praktycznie ukończona. Drogowcy zakończyli już roboty budowlane a do wykonania pozostało im jedynie oznakowanie. Kierowcy już nie mogą doczekać się, kiedy na ulicy przywrócony zostanie normalny ruch, ale do naszej redakcji dotarły również sygnały, że w ramach inwestycji ratusz czegoś nie uwzględnił…


– Prace faktycznie postępują dużo szybciej niż to zakłada harmonogram przebudowy. Jeśli nie wystąpią dodatkowe komplikacje i będzie to możliwe, ruch komunikacji zbiorowej przywrócony będzie przed Świętami Bożego Narodzenia – usłyszeliśmy przed kilkunastoma dniami od Grzegorza Jędrka z biura prasowego ratusza. – Do wykonania pozostało wykonanie oznakowania pionowego i poziomego. Są to prace, bez zakończenia których nie będzie możliwe przywrócenia ruchu samochodów. Drogowcy muszą także dokończyć prace przy chodnikach, ścieżkach rowerowych i oświetleniowe – wskazywał G. Jędrek.

Drogowcy na ulicy Kalinowszczyzna uwijają się jednak tak szybko, że być może wszystko będzie gotowe jeszcze wcześniej niż na wspomniane Boże Narodzenie, a już na mikołajki!

Tempo cieszy, ale…

Ekspresowe tempo realizacji inwestycji cieszy, ale pan Stanisław, mieszkaniec ul. Kalinowszczyzna, zgłosił nam pewne zastrzeżenia. Nie chodzi mu o jakość wykonania, ale o pewne drobne rozwiązania, które nie zostały uwzględnione przez miasto na etapie projektowania przebudowy ul. Kalinowszczyzna. – Pominięto np. remont rozpadającego się murka na wysokości rejonowej przychodni zdrowia, połączenie nawierzchni chodnika powstałego wzdłuż ulicy z chodnikiem obok budynku mieszkalnego Kalinowszczyzna 50, a także oświetlenie niewielkiego parkingu między tym blokiem i przychodnią – wylicza nasz czytelnik, zaznaczając, że jest jak najbardziej zadowolony z całej inwestycji i pod wrażeniem tempa, w jakim jest realizowana.

Jego uwagi przekazaliśmy do ratusza i okazuje się, że część postulatów pana Stanisława może zostać zrealizowana – Obecnie sprawdzamy, czy teren przy budynku Kalinowszczyzna 50 znajduje się na terenie miejskim. Jeśli tak, to wykonamy wspomniane połączenie chodnika – zapowiada Grzegorz Jędrek. Jest także szansa na doświetlenie wskazanego parkingu. Tutaj ewentualne prace przy wymianie wysięgnika wraz z montażem dodatkowej oprawy na istniejącej latarni mogłyby zostać zrealizowane w ramach bieżącej konserwacji oświetlenia drogowego miasta. – Sprawę doświetlenia parkingu przekazaliśmy do Wydziału Utrzymania i Remontów ZDiM i tam zostanie ona rozpatrzona – mówi Jędrek.

Nie ma za to żadnych szans na remont lub wymianę w najbliższym czasie rozsypującego się murka usytuowanego obok przychodni zdrowia. – Murek pod adresem Kalinowszczyzna 46B nie był ujęty w projekcie i w związku z tym nie może być zrealizowany w zakresie prowadzonej inwestycji – wyjaśnia Grzegorz Jędrek.

Dopięli swego

Starania okolicznych mieszkańców, wpieranych przez radę dzielnicy, o przebudowę ul. Kalinowszczyzna trwały wiele lat. W końcu w ubiegłym roku dopięli swego. Przetarg na przebudowy ulicy został rozstrzygnięty jesienią 2018 roku. Roboty wykonuje konsorcjum złożone z Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lublinie i Przedsiębiorstwa Robót Drogowych z Lubartowa, które zaproponowało kwotę 13,5 mln złotych brutto.

Przebudowa ulicy Kalinowszczyzna obejmuje m. in.: zmianę podbudowy i nawierzchni, wykonanie kanalizacji deszczowej na całym odcinku ulicy, budowę nowych miejsc parkingowych, odnowienie murów oporowych na odcinku od ul. Lwowskiej do ul. Tatarskiej, przebudowę zatok autobusowych i chodnika oraz wykonanie znajdującego się w pasie drogowym dojścia do kościoła. GR, MK