Drogowcy zakasali rękawy

Budowa nowego wiaduktu na ul. Wschodniej

Na połowie trasy jest już ułożona nowa nawierzchnia. Drogowcy nie robią zimowej przerwy. Wykonawca przebudowy krajowej Dwunastki w granicach administracyjnych Chełma, firma „Budimex”, zapewnia, że 65 proc. zaplanowanych prac już zostało wykonanych. Wiele wskazuje na to, że pod koniec października 2021 roku cała trasa zostanie oddana do użytku.

Rozpoczęta w marcu br. przebudowa drogi krajowej nr 12 w Chełmie, jak zapewnia generalny wykonawca firma „Budimex”, jest już zaawansowana w 65 proc. Na połowie trasy jest już ułożona nowa nawierzchnia. Obecnie trwają prace instalacyjne przy ekranach akustycznych na ul. Rejowieckiej. Trwa także budowa wiaduktów wzdłuż ulicy Wschodniej i alei Przyjaźni oraz rond w ciągu tej ostatniej ulicy. Przebudowany już został most na rzece Uherka.

Jak informuje Michał Wrzosek, rzecznik prasowy „Budimexu”, na początku lutego 2021 roku rozpocznie się przebudowa dwóch rond Romana Dmowskiego i ZWiN, które łączy ul. Rejowiecka. – Ronda będą w tym czasie przejezdne, ale ze zmienioną – tymczasową – organizacją ruchu. Przed świętami Bożego Narodzenia zmieni się także organizacja ruchu w ciągu ulicy Rejowieckiej. Ruch samochodów przejdzie na drugą stronę drogi – podkreśla Wrzosek.

Drogowcy zamierzają pracować bez przerwy zimowej, charakterystycznej dla budów drogowych. – Prace wyprzedzają harmonogram. Wyzwaniem dla pracowników budowy, prowadzonej w dużej części pod ruchem, są niestety uszkodzenia nowej infrastruktury, krawężniki i chodniki, przez kierowców łamiących przepisy drogowe. Straty z tego tytuły przekroczyły już 120 tys. zł. Pozostaje także kilka nieruchomości, których ogrodzenia są w pasie drogowym, a nie zostały jeszcze przesunięte. We znaki dają się także kierowcy samochodów ciężarowych, którzy nie jeżdżą wskazanym znakami drogowymi objazdem. Kamery zainstalowane przez „Budimex” nagrywają łamiące przepisy ciężarówki, a ich zapis trafia do policji – wyjaśnia rzecznik generalnego wykonawcy największej w Chełmie inwestycji drogowej.

Realizacja całego projektu obejmuje przebudowę drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta, na odcinku o długości ok. 8,2 km, wraz z przebudową i budową niezbędnej infrastruktury towarzyszącej, w tym 5,5 km dróg lokalnych – serwisowych. Roboty obejmują kompleksową przebudowę ulic Podgórze, Rejowiecka, al. Przyjaźni, Rampa Brzeska i Wschodnia. Program inwestycji uwzględnia również przebudowę mostu na rzece Uherka, przebudowę wiaduktu nad dawną bocznicą kolejową w ciągu al. Przyjaźni, budowę nowego wiaduktu nad torami kolejowymi oraz budowę przystanków autobusowych, ekranów akustycznych i ponad 8 km ścieżek rowerowych. Koniec prac, zgodnie z umową, ma nastąpić 30 października 2021 roku. Wiele wskazuje na to, że „Budimex” całą trasę odda do użytku w terminie, a może nawet wcześniej. (jar)