Drożeją mieszkania w Lublinie

O blisko trzy procent zdrożały mieszkania w Lublinie w ciągu ostatniego roku. Mediana ceny metra kwadratowego w mieście nad Bystrzycą, wyliczona na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów Home Broker i Open Finance, wynosi dzisiaj 4842 złote. Najdrożej za własne M zgodnie z przewidywaniami, trzeba zapłacić w Warszawie. Metr kwadratowy mieszkania w stolicy kosztuje aż 7124 i pierwszy raz od listopada jest to kwota wyższa niż 7 tys. zł.

Koniec programu Mieszkanie dla Młodych spowodował, że Polacy kupują mniej tanich mieszkań, co skutkuje wzrostem cen transakcyjnych – podkreślają autorzy raportu. – Nie chodzi oczywiście o to, że nagle mieszkania stały się droższe – rzecz w tym, że w MdM kupowane są lokale tańsze, zmienia się więc struktura mieszkań w bazie transakcji. W okresie wysokiej popularności MdM więcej nabywców znajdują lokale z niższej półki, gdyż takie kwalifikują się do dopłat. Gdy MdM wypada z gry, jest ich po prostu mniej, co skutkuje, tym że średnie ceny transakcyjne rosną, ale nie oznacza to, że za takie samo mieszkanie można dostać więcej – dodają.
Spore zmiany średnich cen zanotowano w trzech dużych miastach. Najwięcej zdrożały mieszkania w Łodzi, aż o 15%, Bydgoszczy – o 12,5 %.i Gdańsku – o 10,8 %. – Wszystko to miasta, w których mieszkania z dopłatami dostępne są względnie łatwo – w pierwszym kwartale liczba wniosków o dopłaty w nich wyniosła odpowiednio 390, 429 i 598. Przykładowo w Szczecinie było to 309 wniosków. Gdy sprzedaje się mniej mieszkań z dopłatami, średnia cena transakcyjna idzie w górę.
Lublin ze wzrostem 2,9% uplasował się w końcówce stawki wśród największych polskich miasta. Zaledwie o 0,5 % wzrosły ceny w Warszawie i Poznaniu, a w Krakowie nawet spadły, o 2,5%, do poziomu 6327 zł.
Koniec dopłat to też powód, dla którego niektórzy deweloperzy mogą wiosnę zaliczyć do mniej udanych okresów. Powodów jest kilka. Po pierwsze dla większości rodaków maj to okres sprzyjający relaksowi w gronie rodziny i przyjaciół, a nie poważnymi decyzjami o zakupie nieruchomości i zadłużaniu się na 20-30 lat. Do tego trzeba dodać uspokojenie, z jakim mamy do czynienia po wyczerpaniu się pieniędzy na dopłaty do kredytów.

Co słychać na rynku kredytowym?

Najnowsze dane zebrane przez Open Finance sugerują, że trzyosobowa rodzina, w której obie osoby dorosłe pracują i zarabiają średnią krajową, może otrzymać na zakup mieszkania 490 tys. zł (30-letni dług). To najwyższy wynik w historii. Zawdzięczamy go niskiemu poziomowi stóp procentowych i rosnącym wynagrodzeniom. Banki teoretycznie chcą więc dużo pożyczać. Problem w tym, że aby wykorzystać zdolność kredytową modelowa rodzina musiałaby mieć nawet ponad 150 tys. zł gotówki tytułem 20-proc. wkładu własnego i na pokrycie kosztów transakcyjnych.
oprac. na podstawie
Home Broker i Open Finance

Przeciętne ceny mkw w największych miastach Polski i ich zmiana w czasie

mediana zmiana r/r
Białystok 4311 8,2
Bydgoszcz 4455 12,5
Gdańsk 5633 10,8
Gdynia 5145 6,7
Kraków 6327 -2,5
Lublin 4842 2,9
Łódź 4009 15
Poznań 5643 0,5
Szczecin 4553 6,0
Warszawa 7124 0,5
Wrocław 5823 3,9
Żródło: Home Broker i Open Finance na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów firm