Drzewo zyska więcej luzu

Urzędnicy przyznają, że tej wielkości misa wokół pnia może być za mała, by drzewo mogło normalnie rosnąć i zapowiadają jej powiększenie jeszcze tej jesieni

Wiosną tego roku po sygnale od zaniepokojonego mieszkańca opisaliśmy przykład szczelnego „zabetonowania” okazałego drzewa rosnącego przy ul. Poniatowskiego. Po naszej interwencji urzędnicy obiecali powiększenie misy i tak też się stało, ale zdaniem naszego Czytelnika wykonane prace dalej nie gwarantują drzewu swobodnej wegetacji.

– Drogowcy nieco odsunęli krawędź chodnika od drzewa, ale tak duże drzewo potrzebuje o wiele więcej miejsca i dostępu do wody, by przeżyć – alarmuje pan Tomasz. – Misę przy pniu należy jak najszybciej powiększyć choćby poprzez zawężenie przyległego chodnika z zachowaniem przepisowego minimum wynoszącego 1,5 metra.

Po naszym sygnale urzędnicy odbyli na miejscu wizję lokalną i obiecali, że już wkrótce na miejscu ponownie zjawią się brukarze i powiększą misę drzewa. Prace będą wykonane przy okazji realizacji innych robót na terenie objętym kontraktem na przebudowę Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i ul. Lipowej.

– Wykonawca przy okazji poszerzania wjazdu do parafii powiększy również misę drzewa. Prace zostaną wykonane tej jesieni – zapewnia Monika Głazik z Urzędu Miasta Lublin.

Marek Kościuk