Drzwi UMCS znów otworzyły się na oścież

Przez cały ubiegły tydzień Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie był otwarty dla przyszłych studentów. Do tego pierwszego dnia, 21 marca, nie tylko wirtualnie, ale również stacjonarnie. A tegorocznych maturzystów chętnych do odwiedzenia poszczególnych wydziałów największej lubelskiej uczelni nie brakowało.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, tegoroczni absolwenci liceów i techników mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną UMCS i urokami studiowania nie tylko online, ale na miejscu. Pierwszego dnia wiosny witali ich rektor uczelni, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski i prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. dr hab. Dorota Kołodyńska.

– Drzwi Otwarte to impreza promocyjna skierowana do młodych ludzi, maturzystów, którzy mają jeszcze wątpliwości. Mam jednak nadzieję, że na dzisiejszym spotkaniu te wątpliwości, co do wyboru kierunku studiów, czy co do wyboru uczelni, rozwiejemy – mówił do zebranych w auli Wydziału Prawa i Administracji UMCS, rektor Dobrowolski. – Na 13 wydziałach oferujemy 80 kierunków studiów, a uwzględniając jeszcze specjalizacje na tych kierunkach, daje to 250 możliwości waszego przyszłego wyboru, co do dalszej edukacji skoncentrowanej na przyszłym zawodzie, dodając, że Uniwersytet ma na celu nie tylko kształcenie, ale także zapewnienie młodym ludziom możliwości swobodnego wyrażania własnych poglądów i opinii: – Jeżeli zatem czujecie się wolni, chcecie być wolni również w tym wymiarze, serdecznie zapraszam na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – zachęcał.

Prorektor D. Kołodyńska podkreślała, że: – Studia to nie tylko nauka, to również rozwijanie własnych pasji, zainteresowań. Ku temu służą ogólnoakademickie organizacje, m.in. koła i organizacje studenckie. To także działalność sportowa i artystyczna. Czekamy na was, czekamy na pełnych pasji, ambitnych młodych ludzi, którzy zechcą wstąpić w szeregi studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – zapraszała prof. Kołodyńska.

Pierwszego dnia wydarzenia młodzież mogła zwiedzić wszystkie wydziały UMCS, ale również Centrum Kultury Fizycznej, gdzie przez cały dzień odbywały się rozgrywki Integracyjnego Turnieju o Puchar Rektora UMCS, czy ACKiM Chatka Żaka. Były również wycieczki po uczelnianym kampusie i zupełna nowość – gra miejska „Poznaj UMCS”, rozegrana na terenie miasteczka akademickiego. Można było spotkać się z pracownikami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i poznać nieco szczegółów na temat czekających ich egzaminów i praktycznych wskazówek, które ułatwią pisanie egzaminu dojrzałości, uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez studentów zagranicznych, porozmawiać z doradcami zawodowymi oraz psychologami,

a także przedstawicielami Biura Spraw Studenckich i programu Santander Universidades, zachęcającymi do udziału w stażach i stypendiach.

Na swoich przyszłych kolegów czekali również żacy z Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS, odpowiadając na pytania dotyczące funkcjonowania uczelni z perspektywy studenta.

– Od osób studiujących słyszałyśmy, że są tu bardzo fajni i mili wykładowcy. Przede wszystkim interesuje nas Wydział Prawa i Administracji. Chciałybyśmy poznać wykładowców tego wydziału, dowiedzieć się, jak wyglądają zajęcia, jak będzie przebiegać rekrutacja i poznać możliwości wymian międzyuczelnianych czy projektów na studiach – dzieliły się swoimi wrażeniami z wizyty na UMCS, Amelia i Julia z XXIX LO w Lublinie.

– Wydaje mi się, że Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest właśnie jedną z uczelni, na której chciałabym studiować. Widzę, że są tu duże wydziały, sympatyczna kadra, a także ogromny wybór kierunków, więc na pewno można znaleźć coś dla siebie. Na pierwszy rzut oka bardzo mi się tu podoba. Interesują mnie głównie kierunki socjologiczne, te związane z wiedzą

o społeczeństwie – mówiła Patrycja z II LO w Krasnymstawie, jedna z kilkuset maturzystów spoza Lublina, którzy zdecydowali się na miejscu zapoznać z ofertą UMCS.

W kolejnych dniach tygodnia Drzwi Otwarte miały charakter wirtualny. Na profilu UMCS na Facebooku można było zapoznać się nie tylko z ofertą poszczególnych wydziałów, czy wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, ale również spotkać się z ciekawymi ludźmi, doradcami zawodowymi oraz psychologami.

Na UMCS studiuje obecnie ok. 18 tys. studentów, w tym ok. 1,8 tys. cudzoziemców. Podczas ubiegłorocznej, udanej, rekrutacji, studia na największej publicznej uczelni po tej stronie Wisły wybrało ponad 7,2 tys. osób, z czego blisko 700 obcokrajowców. Uczelnia na równie dobry nabór liczy również w tym roku.

Opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here