Duma z przedsiębiorców

Laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta Miasta Lublin 2017

24 listopada poznaliśmy dziesięciu laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta Miasta Lublin za 2017 rok. Statuetki trafiły do wyróżnionych firm w trakcie X Gali Przedsiębiorczości. Uhonorowano także autorów prac dyplomowych z tego zakresu oraz najlepszych pracodawców


Cel konkursu od 2008 roku jest ten sam: promocja przedsiębiorstw, które cechuje stabilność rozwoju, dobre wyniki finansowe, a jednocześnie działanie w sposób przejrzysty – również na korzyść swojego otoczenia, społeczności lokalnej. – Przez minioną dekadę w konkursie wzięło udział ponad 400 lubelskich firm, a 60 z nich zostało nagrodzonych. Łączy je to, że wydatnie przyczyniają się do rozwoju potencjału gospodarczego Lublina i do jego rozgłosu.
Jestem dumny, że mamy w Lublinie takich przedsiębiorców, wyrażam im uznanie za to, co do tej pory osiągnęli – oznajmił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Jego zdaniem minione 10 lat to dobrze odrobiona lekcja gospodarowania zwieńczona jubileuszem miasta.
– Przez ten czas zbudowaliśmy wobec siebie zaufanie, które obopólnie procentuje. Np. otrzymałem propozycje od firm deweloperskich byśmy się pochylili nad pewnym obszarem i uzgodnili tam inwestycje. I nim skończyły się rozmowy, już potwierdziliśmy sobie, że tak będzie – niezależnie od czynników prawno-politycznych. Bo trzeba być racjonalnym do bólu. Bywają ryzyka, ale niech one stanowią wyzwanie, nie paraliż działań. Jesteśmy do waszej dyspozycji – deklarował.

Niezwykły gość gali

Z mową otwierającą podsumowanie tegorocznej edycji konkursu wystąpił prof. Andrzej Jacek Blikle z Instytutu Podstaw Informatyki PAN, członek Europejskiej Akademii Nauk, założyciel i były prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, honorowy prezes Centrum im. Adama Smitha. Ekspert przedstawił ideę tzw. organizacji turkusowej – modelu firmy, który jego zdaniem będzie dominować w dalszych latach.
– Firma turkusowa charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością. Zawdzięcza ją odrzuceniu większości, zdawałoby się nienaruszalnych zasad porządku korporacyjnego, jak polecenie i kontrola, nagroda i kara, budżet kontraktowy i MBO. W miejsce tego wprowadza zasady, które dla zwykłego menedżera brzmią wysoce niewiarygodnie, a nawet utopijnie: np. szeroki udział wszystkich pracowników w podejmowaniu decyzji. Przekształcenie firmy tradycyjnej w turkusową oznacza dokonanie głębokiej przemiany cywilizacyjnej w przedsiębiorstwie, ale i emocjonalnej każdego z zatrudnionych. Wymaga determinacji, wysiłku i czasu. Zwykle zajmuje to kilka lat, lecz efekty mogą pojawić się dużo wcześniej. Firmy turkusowe odwracają tradycyjny porządek rzeczy, zgodnie z którym dążymy do sukcesu, by w ten sposób „kupić” sobie dobre życie. Skoro właśnie ono jest dla nas celem nadrzędnym, uczyńmy je naszym zadaniem codziennym – mówił prof. Blikle w blisko godzinnej prezentacji.
Omawiane pojęcie stworzył Frederick Laloux, by nadać nową tożsamość firmom, które postanowiły pracować inaczej. Na turkusowe podejście do pracy składa się: samoorganizacja, wspólnota i ewolucyjny cel – więcej na: https://turkus.info.

Wśród laureatów konkursu

…jako ‘Lokomotywy Gospodarcze Miasta’ uhonorowano trzy firmy. Nagrodę główną odebrała Perła – Browary Lubelskie m.in. za zrównoważony, konsekwentny rozwój firmy, znaczący wpływ na kształtowanie rynku pracy, wieloletnią promocję Lublina poza granicami województwa, także Polski.
Wyróżnione zostały: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA – za długotrwały wkład w rozwój lokalnego rynku pracy i kultury bankowości oraz Sii sp. z o.o. z branży IT – za stały rozwój zatrudnienia lubelskiego oddziału Delivery Center (obecnie 300 osób).
„Obecność na rynku globalnym” doceniono w przypadku Modern-Expo SA – produkuje wszystko do wyposażenia sklepów i biur. Obecnie spółka w Polsce i oddziałach zagranicznych zatrudnia ponad 2500 osób. Wyróżnienie otrzymała spółka Aliplast Sp. z o.o. – producent profili aluminiowych notujący duży wzrost liczby ich odbiorców w Polsce oraz całej Europie.
Za „Innowacyjność” nagrodzono Instytut Genetyki i Immunologii „Genim” sp. z o.o. z dziedziny onkologii, immunologii i genetyki, zatrudniającą wysokiej klasy specjalistów oraz spółkę GT85-Polska, działającą na rzecz podmiotów z sektora motoryzacyjnego, elektromechanicznego, lotniczego, budowlanego oraz medycznego przy stałej współpracy z lubelskimi uczelniami.
Nagrodę specjalną odebrała Lubella SA za stworzenie wielkiego kompleksu produkcyjnego, ogromne inwestycje oraz promowanie miasta oraz regionu.
W kategorii „Młode Firmy” wyróżnienia otrzymały: C2C sp. z o.o. działająca w branży recyklingu odpadów foliowych oraz KS Engineering Technology sp. z o.o. z branży projektowania kompletnych linii produkcyjnych do nadwozi dla wiodących koncernów samochodowych.

Najlepsze prace dyplomowe

…na konkurs ogłoszony przez prezydenta zgłosili: Justyna Baran-Tatarczak – projekt „Kierunki zagospodarowania przestrzennego rejonu dworca kolejowego w Lublinie” (praca pod kier. dr. hab. Artura Myny), Łukasz Blechar za „Analizę ruchu rowerowego w Lublinie w oparciu o algorytmy eksploracji danych” (pod kier. dr. hab. Piotra Gizy), Katarzyna Mirosław za pracę magisterską „Idea zrównoważonego rozwoju w planowaniu zagospodarowania wąwozów Lublina na przykładzie projektu ścieżki rekreacyjnej w osiedlu Lipniak – Węglin Północny” (pod kier. dr inż. Beaty Żuraw).
Płatny staż w Urzędzie Miasta wygrała Wiktoria Tomczyk za pracę „Wykorzystanie geograficznych informacji statystycznych do wyznaczania optymalnej lokalizacji wielkich obiektów handlowych na przykładzie miasta Lublin” (praca pod kier. dr. Łukasza Chabudzińskiego).
„Pracodawcą Roku 2016” w kategorii „Mikro- i mała firma” uznano spółkę Agit, a w kategorii „Średnia i duża Firma” została nim spółka Społem Distro.
Galę uświetniły występy duetu: Natalia Wilk – śpiew i Tomasz Momot – piano, zarekomendowani przez prezydenta jako przykład wysokich lotów kultury, która obecnie cechuje Lublin. „Hej ludzie, spójrzmy sobie w oczy, podajmy dłonie, wybaczmy wzajemne winy” – brzmiały słowa przebojowego utworu suity pt. „Zróbmy sobie miasto!” Współautorem tekstu jest Jan Kondrak. Słowa te wraz z artystami wyśpiewała 36-osobowa reprezentacja Chóru Akademickiego UMCS. Studenci brawurowo przypomnieli główne fragmenty dzieła, będącego muzycznym ornamentem jubileuszu 700-lecia miasta. Zespół zebrał zasłużoną owację przedsiębiorców, włączających się do chóru. MR