Dużo pogrzebów i pytań o szczepienia

Mieszkańcy gminy Kamień zwracają uwagę na dużą ilość odprawianych pogrzebów. Przyczyną jest epidemia. Do przychodni w Kamieniu dzwoni sporo pacjentów z pytaniami o szczepienia przeciwko koronawirusowi.

– Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek było u nas tak wiele pogrzebów, jak w ostatnim czasie – mówi jeden z mieszkańców gminy Kamień. – Wcześniej było ich około dziesięciu miesięcznie, a teraz nawet dwa razy tyle. Ze dwie trzecie zgonów spowodowanych jest koronawirusem. Odchodzą przeważnie osoby starsze, schorowane, z obniżoną odpornością, które gdyby nie Covid-19 pewnie żyłyby jeszcze przez wiele lat.

To, że liczba zgonów ostatnio diametralnie wzrosła zauważa również Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień, który również uczestniczy w wielu uroczystościach pogrzebowych. Przyznaje, że często przyczyną jest koronawirus.

– Ostatnio odpowiadaliśmy na pismo, deklarując, kto dowiezie chętnych do punktu szczepień w Kamieniu – mówi wójt Stocki. – Dowozem tym zajmą się strażacy ochotnicy z jednostki w Kamieniu.

Niektórzy mieszkańcy gminy Kamień już nie mogą doczekać się szczepionek. W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Kamed” w Kamieniu mówią, że sporo pacjentów o nie pyta. Zapisy na szczepionki w tej przychodni będą prowadzone po 15 stycznia br. Wtedy poszczególni pacjenci będą umawiani na konkretne dni i godziny, w których zostaną zaszczepieni. (mo)