Dworek już prywatny

Gmina Leśniowice sfinalizowała transakcję sprzedaży zabytkowego dworku w Sielcu. Nieruchomość za prawie 600 tys. zł kupili byli mieszkańcy gminy Leśniowice.

W sieleckim dworku przez lata funkcjonowała podstawówka. Gdy ją przeniesiono do innej sieleckiej szkoły, pojawił się dylemat z zagospodarowaniem zabytkowej nieruchomości. W ogłoszonym przez gminę Leśniowice przetargu na jej sprzedaż wystartowało dwóch oferentów. Wygrali go byli mieszkańcy gminy Leśniowice. Od lat mieszkają w innym regionie kraju, ale wielki sentyment do rodzinnych stron w nich pozostał.

– Jesteśmy po pierwszym spotkaniu z konserwatorem zabytków – mówi nowy właściciel, zawodowy żołnierz.

Choć na razie nie chce on zdradzać szczegółów odnośnie swoich planów, Paweł Wira, dyrektor chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, cieszy się, że zabytek nie będzie niszczał.

– Rozmawialiśmy z nowym właścicielem o stanie zachowania, o tym, co należy tam wykonać i cieszę się, bo jest szansa na odpowiednie zagospodarowanie dworku – mówi P. Wira.

Budynek oraz park stanowią obiekty zabytkowe figurujące w rejestrze zabytków woj. lubelskiego. Dworek przez wiele lat stanowił siedzibę rodziny Rzewuskich. W sąsiedztwie zachowały się również ruiny baszty (od strony północno-zachodniej) oraz muru obronnego z lat 1590-1602. (mo, fot. UG Leśniowice)