Dwudniowe święto strażaków

Lubelscy strażacy hucznie obchodzili 4 maja dzień św. Floriana, swojego patrona a 5 maja Wojewódzki Dzień Strażaka.


Dodatkową okazją do świętowania był przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia Państwowej Straży Pożarnej. W województwie lubelskim zawodowych strażaków jest ponad 1,5 tysiąca.
Uroczyste obchody w Lublinie rozpoczęły się mszą świętą w lubelskiej archikatedrze. Po niej tradycyjna procesja z udziałem pododdziałów oraz pocztów sztandarowych przeszła na plac Zamkowy, gdzie rozpoczął się ceremoniał strażacki. Wybrani funkcjonariusze z całego województwa odebrali tego dnia nagrody, odznaczenia i stopnie awansu zawodowego, które wręczyli im st. bryg. Grzegorz Alinowski, lubelski komendant wojewódzki PSP oraz Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.
Prezydent miasta, Krzysztof Żuk, nagrodził Komendę Wojewódzką PSP w Lublinie oraz Komendę Miejską PSP w Lublinie jubileuszowym medalem 700-lecia. „W dowód uznania za wkład i zaangażowanie w rozwój miasta oraz zasługi na rzecz jego mieszkańców, z podziękowaniem za podejmowanie działań inspirujących przyszłość i kształtujących tożsamość lokalną Lublina”. Dodatkowo Medalem Prezydenta Lublina w uznaniu za ofiarność i szczególne zasługi na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców miasta i regionu uhonorowano Piotra Gryta oraz Grzegorza Madeja.
– Serdecznie gratuluję wspaniałej współpracy, jedynej takiej w Europie i na świecie, pomiędzy Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczymi Strażami Pożarnymi i za tę współpracę w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego serdecznie dziękuję. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że bezpieczeństwo województwa lubelskiego zależy od tego, jak bardzo będzie się ona rozwijała, ale również i od efektywnej modernizacji jednostek straży pożarnej: państwowych i ochotniczych – podkreślał wojewoda Przemysław Czarnek podczas uroczystości.
– Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom za ich codzienną, ciężką służbę, za to że codziennie jesteście w dyspozycji – mówił do funkcjonariuszy Grzegorz Alinowski, lubelski wojewódzki komendant PSP.
Strażacy niosą pomoc niezależnie od pory dnia i roku. – Trudno nasz zawód nazwać pracą, bo większość z nas tak naprawdę realizuje swoje marzenia i choć jest to ciężkie zadanie, to jednocześnie bardzo zobowiązujące – mówi brygadier Michał Badach z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Jaki więc powinien być dobry strażak? – Oprócz sprawności fizycznej ważna jest kwestia odporności psychicznej, bo na co dzień spotykamy się z bardzo trudnymi, tragicznymi sytuacjami. Musimy zachować zimną krew i ratować tak, by skutecznie udzielić pomocy – dodaje Michał Badach.
Emilia Kalwińska

Odznaczenia i awanse

Złotą Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali: st. bryg. Franciszek Filipiuk oraz st. bryg. Krzysztof Miłosz. Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali: mł. bryg. Tomasz Brudnowski; bryg. Tomasz Burcon; st. bryg. Szczepan Goławski. Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali: mł. bryg. Marek Fiutka; mł. bryg. Piotr Ołówek; mł. bryg. Tomasz Podkański; bryg. Leszek Szymański; bryg. Artur Tomczuk.
Stopnie starszego brygadiera otrzymali: bryg. Tomasz Bury; bryg. Krzysztof Jankowski.
Stopnie brygadiera otrzymali: mł. bryg. Witold Grajcar; mł. bryg. Zbigniew Hawryluk; mł. bryg. Mirosław Ładniak; mł. bryg. Kazimierz Szymczuk. Stopień młodszego brygadiera otrzymał: st. kpt. Marcin Lipiec. Stopień starszego kapitana otrzymał: kpt. Paweł Dańko. Stopień kapitana otrzymali: mł. kpt. Kamil Bereza i mł. kpt. Maciej Piszczek. Stopień aspiranta sztabowego otrzymał: st. asp. Robert Bielecki. Stopień starszego aspiranta otrzymali: mł. asp. Andrzej Bartnik, mł. asp. Karol Wilczyński i mł asp. Andrzeja Pyza z KPPSP w Świdniku. Stopień starszego ogniomistrza otrzymał: ogn. Mariusz Ścibior. Stopień młodszego ogniomistrza otrzymali: st. sekc. Bogusław Daśko; st. sekc. Konrad Dobrzyński. Stopień starszego sekcyjnego otrzymał: sekc. Marcin Adamczyk. Stopień sekcyjnego otrzymał: st. str. Piotr Hołys. (EM.K.)