„Dwudziestka” będzie jak nowa

Szkoła zyska m.in. ocieplenie i nową elewację

Ruszył długo wyczekiwany remont Szkoły Podstawowej nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego przy al. Piłsudskiego. Dzięki uzyskanemu przez miasto unijnemu dofinansowaniu pochodzący z lat 50-tych ubiegłego wieku budynek przejdzie kompleksową termomodernizację.


– Zakres inwestycji obejmuje izolację termiczną ścian zewnętrznych, fundamentowych, cokołu i stropów, wykonanie stropodachu nad wejściem głównym, wymianę drzwi zewnętrznych, montaż zadaszeń nad wejściami do budynku, wymianę pokrycia dachowego, remont kominów i wykonanie obróbek blacharskich, wykonanie elewacji, wymianę rynien, murków, balustrad na tarasie, nawierzchni chodników i opasek z kostki, a także odtworzenie terenów zielonych.

Inwestycja zakłada również remont wewnętrznych i zewnętrznych instalacji: centralnego ogrzewania i węzła cieplnego oraz instalacji odgromowej i oświetleniowej. Planowane jest ponadto wykonanie przyłącza kanalizacji deszczowej, a na ścianie frontowej napisu z nazwą placówki – wylicza Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Jak zapewnia miasto nie było możliwości wykonania inwestycji poza rokiem szkolnym ponieważ jej zakres jest zbyt duży, by wyrobić się w trakcie wakacji. Planowany termin zakończenia prac, to 20 lipca przyszłego roku.

Modernizację budynku SP nr 20 prowadzi konsorcjum firm Dom Expert Sp. z o. o. z Krępca oraz PPU Arbet Sp. z o. o. z Lublina. Jej koszt to ponad 2,3 mln zł. Równocześnie ta sama firma prowadzi prace przy wymianie szkolnego ogrodzenia. To zadanie jest realizowane dzięki funduszom z VI edycji budżetu obywatelskiego i zostanie zakończone do połowy października.

– Aktualnie stan zaawansowania prac wynosi ok. 25%. Gotowa jest elewacja ściany budynku od strony ul. Lubelskiego Lipca ‘80, trwają prace nad ociepleniem i elewacją ściany od strony al. Piłsudskiego. Trwa wymiana pokrycia dachowego. Wewnątrz zostało wymienione centralne ogrzewanie oraz węzeł cieplny. W najbliższych tygodniach przewiduje się kontynuację prac związanych z izolacją ścian zewnętrznych i wymianą pokrycia dachowego – mówi Monika Głazik.

Rodziców uczęszczających do tej placówki niepokoi jeszcze zły stan chodnika znajdującego się wzdłuż ulicy, który prowadzi do szkoły. Duża część kostek brukowych jest wykruszona tworząc niebezpieczne zwłaszcza dla najmłodszych dziury. Urzędnicy zapewniają, że wkrótce również ten trotuar doczeka się naprawy. – Prace naprawcze powinny się zakończyć się do połowy października – zapowiada Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here