Dyrektorów wyłonią konkursy

Prezydent Jakub Banaszek jednak ogłosi konkursy na dyrektorów chełmskich placówek oświatowych. Zapowiedziała to na czwartkowej komisji oświaty, kultury i sportu wiceprezydent Chełma, Dorota Cieślik.

Choć w życie weszły przepisy, które z powodu pandemii koronawirusa, dają organom prowadzącym możliwość przedłużenia kadencji dyrektora, bądź powierzenia obowiązków dyrektora placówki oświatowej na jeden rok, bez konieczności przeprowadzania konkursów, prezydent Chełma, Jakub Banaszek z takiej możliwości nie zamierza jednak skorzystać. Pytanie w tej sprawie na ostatniej komisji oświaty, kultury i sportu zadała radna Elżbieta Ćwir. Obecna na posiedzeniu wiceprezydent Dorota Cieślik stwierdziła, że jeszcze w czerwcu pojawi się ogłoszenie o konkursach.

– Gdybyśmy dyrektorom, którym kończą się kadencje, bądź okres powierzenia funkcji, przedłużyli pełnienie obowiązków o kolejny rok, wówczas w 2021 roku musielibyśmy ogłosić kilkanaście konkursów – tłumaczyła wiceprezydent Cieślik.

Na razie wiadomo, że tegoroczne konkursy na dyrektorów powinny odbyć się w sześciu podległych miastu placówkach. W trzech: Przedszkolu Miejskim nr 2, Szkole Podstawowej nr 8 i Centrum Kształcenia Zawodowego 31 sierpnia br. obecnym dyrektorom zakończą się pięcioletnie kadencje. W dodatku z 1 września br. CKZ, po włączeniu w jego struktury Centrum Kształcenia Ustawicznego, będzie działało w nowej formule jako CKZiU. W trzech kolejnych miejskich placówkach: Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 7 i Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych 30 czerwca dobiegnie końca termin powierzenia obowiązków dyrektora.

Ponadto z końcem maja z pełnionej funkcji rezygnację złożyła dyrektor I LO Teresa Kiwińska. Na stanowisku pozostanie tylko do 31 sierpnia br. Jak ustaliliśmy, na podobny krok zdecydowali się też jej zastępcy, Robert Wojciechowski i Edyta Kowalczuk. Wiele wskazuje więc na to, że prezydent ogłosi konkurs również na dyrektora I LO.

Niewykluczone też, że konkurs odbędzie się jeszcze w jednej podległej samorządowi placówce oświatowej. Na emeryturę wybiera się Wiesława Bronisz, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 (zamierza odejść z pracy 31 sierpnia).

Wiceprezydent Dorota Cieślik w swojej wypowiedzi na komisji dała do zrozumienia, że konkursów może być więcej, bo co do przyszłości kilku osób nie ma jeszcze postawionej kropki nad „i”. Jak zapowiedziała wiceprezydent, konkursy są planowane na przełomie czerwca i lipca br. Posiedzenia komisji mają być organizowane z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. (s)