Dyrektorskie roszady

Magdalena Marek nie jest już dyrektorem Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. W piątek byłą posłankę PO na stanowisku zastąpił Kajetan Kościk, kierownik Oddziału Odnawialnych Źródeł Energii w Departamencie Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL. Od kilku dni nowego dyrektora ma także Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego. Został nim Marek Neckier, dotychczasowy wicedyretkor.

Odwołanie Magdaleny Marek nie jest niespodzianką. Była posłanka PO wprawdzie w marcu złożyła partyjną legitymację, ale jej przeszłość dalej ciążyła i była nie do zaakceptowania przez  większość działaczy Zjednoczonej Prawicy, rządzącej po wygranych wyborach jesienią 2019 roku w województwie lubelskim. Na dymisję Marek u marszałka Jarosława Stawiarskiego miał mocno zabiegać jeden z liderów lubelskiego PiS, minister edukacji Przemysław Czarnek, przekazując wiadomość, że partyjne władze są zbulwersowane, że była posłanka PO zasiada na dyrektorskim stołku w jednym z najważniejszych departamentów w urzędzie marszałkowskim. Ten fakt miał budzić wielkie oburzenie w Warszawie, zwłaszcza teraz, gdy do krajowej polityki powrócił Donald Tusk. Magdalenę Marek na stanowisku dyrektora EFRR-u zastąpił Kajetan Kościk, pełniący dotychczas obowiązki kierownika Oddziału Odnawialnych Źródeł Energii w Departamencie Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL.

Nowego szefa od ubiegłego tygodnia ma także Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego. Obowiązki dyrektora pełni teraz Marek Neckier, były prezes Lubelskich Dworców, jednej z marszałkowskich spółek. Neckier z wykształcenia jest… nauczycielem matematyki, informatyki i techniki. Od 2001 roku pracował w gimnazjum i szkole podstawowej w Kamieniu koło Chełma. Od 2012 do 2017 był dyrektorem tej placówki.

W ostatnich wyborach samorządowych bez powodzenia kandydował na wójta gminy z poparciem PiS. Po wygranych w województwie przez PiS wyborach został prezesem Lubelskich Dworców, zastępując na stanowisku Mariusza Grada, następnie Neckier został wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, a od kilku miesięcy pełnił obowiązki wicedyrektora Departamentu Wdrażania EFS. Teraz w EFS na stanowisku pełniącego obowiązki dyrektora zastąpił Łukasza Budyńczuka, zamieniając się z nim stanowiskami.

– Zmiany podyktowane są zaawansowanymi pracami nad programem Fundusze dla Lubelskiego 2021-2027. Przed nami konsultacje społecznego projektu tego niezwykle ważnego dla rozwoju województwa dokumentu. Jednocześnie, intensyfikujemy zadania związane z rozliczaniem kończącej się perspektywy 2014-2020. Nowi dyrektorzy mają doświadczenie w tym zakresie i dają gwarancję sprawnej realizacji powierzonych im obowiązków – komentuje nowe dyrektorskie nominacje Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here