Dzieci nie wrócą do domu

Czwórka dzieci odebranych mieszkance gminy Żmudź nie wróci na razie do domu rodzinnego. Sąd odroczył kolejną rozprawę o ograniczenie praw rodzicielskich i zlecił badania psychologiczne, którym poddana będzie rodzina. Matka nadal remontuje dom, bo fatalne warunki mieszkaniowe były jednym z powodów odebrania jej dzieci.

O mieszkance gminy Żmudź, której odebrano dzieci w wieku 6, 9, 13 i 14 lat i umieszczono je w Domu Dziecka w Siedliszczu, pisaliśmy w „Nowym Tygodniu” przed miesiącem. Kurator zdecydowała się na ten krok m.in. ze względu na fatalne warunki mieszkaniowe rodziny. Pracownicy socjalni twierdzili, że dzieci nie miały zapewnionych podstawowych potrzeb, jak chociażby łóżka do spania. Mieli też zastrzeżenia do opieki nad nimi oraz sposobu wydawania przez matkę pieniędzy z zasiłków. W pierwszej kolejności matka dzieci, która tymczasowo samotnie je wychowuje, bo jej mąż przebywa w więzieniu, miała wykonać remont domu. Pomocni okazali się m.in. Czytelnicy „Nowego Tygodnia”, którzy po naszym artykule zadeklarowali pomoc. Jedna z mieszkanek Chełma zorganizowała zbiórkę potrzebnych przedmiotów. Rodzinie przekazano wyposażenie łazienki, kanapę, dywan, łóżka, biurka, komputer. Nad postępami w remoncie domu czuwali pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Żmudzi. Prace jeszcze nie zostały zakończone. Na początku września odbyła się rozprawa sądowa o ograniczenie praw rodzicielskich. Na razie nie ma mowy o powrocie dzieci do rodzinnego domu.
– Rozprawę odroczono na czas nieokreślony – mówi Jolanta Bureć, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Żmudzi, która doskonale zna sytuację mieszkanki gminy Żmudź a przed sądem występowała w charakterze świadka.
Dzieci nadal będą przebywały w Domu Dziecka w Siedliszczu.
– Wszystko się przedłużyło, na razie nie wiadomo, kiedy dzieci wrócą do domu – mówi ich matka. – W domu trzeba jeszcze tylko podłączyć kanalizację. Sąd odroczył jednak rozprawę ze względu na to, że mąż nie zgodził się na zawieszenie mu praw rodzicielskich na czas, gdy odbywa karę. Sąd zlecił wykonanie badań psychologicznych, którym poddać się ma nasza rodzina. (mo)