Dziel się wiedzą, mnóż pomysły!

Takie było hasło spotkania bibliotekarzy w lubelskiej Galerii Labirynt, na które przybyło 70 osób z całego województwa.


Organizatorem wydarzenia, które odbyło się 28 września, była sieć LABiB oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Współorganizowali je: Miejska Biblioteka Publiczna im. Łopacińskiego w Lublinie oraz gminne ośrodki kultury i biblioteki w Hrubieszowie, Biszczy i Łaziskach.

Czym jest sieć LABiB?

LABiB to tzw. liderska sieć dla bibliotekarzy stworzona przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jest społecznością osób, które widzą potencjał bibliotek i chcą go rozwijać, będąc aktywnymi liderami tego procesu. Działają, mają pomysły, realizują projekty, chcą zaszczepić entuzjazm w innych. LABiB jest dla osób, które wierzą, że dzielenie się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem stanowi wartość, dla tych, którzy chcą wprowadzać zmiany w swym otoczeniu. LABiB tworzą bibliotekarze i inne aktywne osoby, którym bliska jest idea nowoczesnej biblioteki.
Labib.pl to również portal społecznościowy stworzony dla ludzi ze społeczności lokalnych, nastawiony na wymianę praktycznej wiedzy i pomnażanie pomysłów. Portal daje możność zainspirowania się działaniami innych oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami. Przybliża nowe narzędzia i technologie oraz sprawdzone metody pracy. Użytkownicy mogą publikować przepisy na konkretne działania, które prowadzą w bibliotekach, korzystać z dobrych praktyk prezentowanych przez innych, czy nawiązywać kontakt z bibliotekarzami lub animatorami z całej Polski. Stanowi przestrzeń spotkań, poszukiwania rozwiązań i wspólnych eksperymentów.

Myśleć biblioteką

Lubelskie forum rozpoczęły wykłady. Piotr Tokarczuk – dyrektor MBP w Lublinie, podał przykłady dobrych praktyk w działalności bibliotek. Następnie Maria Cibicka z WBP w Krakowie opowiadała, jak: „Myśleć biblioteką. O kompetencjach bibliotekarzy dziś”. Ciekawie brzmiał głos animatora sztuki w tym kontekście: odczyt „Galeria sztuki współczesnej jako przestrzeń do odkrywania świata. Edukacja w Galerii Labirynt w Lublinie” miała Agata Sztorc z tej instytucji.
Dlaczego przyjechali na to forum? Ich środowisko oferuje nowe, eksperymentalne formy – czyli właśnie sieć LABiB.
– Dziś dzielimy się wiedzą i mnożymy pomysły tu, w Galerii Labirynt, lecz dawkę inspiracji dostajemy z całej Lubelszczyzny. Dzieje się to podczas jednodniowego, bardzo aktywnego wydarzenia. Pierwsza część spotkania, w formie konferencyjnej, podjęła tematykę związaną z szeroko rozumianym partnerstwem, z innowacyjnymi działaniami w bibliotekach i innych instytucjach kultury. To również okazja do prezentacji najciekawszych projektów realizowanych przez bibliotekarzy w regionie – mówiła Monika Schmeichel-Zarzycka z 38 Filii MBP, ambasador projektu.
Nowe idee w tej sferze były prezentowane przy tzw. stolikach eksperckich, które miały za cel inspirować i zachęcać kolejnych bibliotekarzy do podejmowania wyzwań. Np. konkurs czytelniczy z wykorzystaniem „grywalizacji” z pasją omawiała Małgorzata Knafel – Biblioteka Szkolna w Tarnawatce.

Propagowano nowe cykle zajęć…

m.in. „W bibliotece o bezpieczeństwie w Internecie”, który prezentowała Anna Dobraczyńska – Biblioteka przy I LO im. ONZ w Biłgoraju. Niezwykle atrakcyjne wydają się też „Warsztaty tworzenia książki graficznej”, które lansowała Izabela Czop – Filia nr 38 MBP w Lublinie, jak również zajęcia „Viral w bibliotece na przykładzie akcji Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie” zaprezentowane przez Katarzynę Poleszak z tejże filii.
Nawet „Gry planszowe w bibliotece” znalazły na tym forum swój renesans, jako forma integracji społeczno-kulturalnej. Od nowości komercyjnych aż po gry serii DIY, od rozgrywek turniejowych po ćwiczenia solitaire – taki wachlarz ich stosowania przedstawiła Wiesława Sołtys – Filia nr 35 MBP w Lublinie.
Na zakończenie zjazdu uczestnicy mieli atrakcyjne warsztaty tematyczne. I tak „Asertywność w zawodzie bibliotekarza” prowadziła Jolanta Janiec. – Zajęcia wyraźnie podnosiły poczucie wartości naszej życiowej roli. Mogliśmy wymienić doświadczenia w tej materii – twierdzi Anna Rafalska z Filii 21 MBP.
Później „Od pomysłu do projektu” – doradztwo kreatywne z tworzenia projektu i pisania wniosku – Katarzyna Heród oraz „Gry miejskie w bibliotece” – jak zaprojektować, stworzyć, jak rozegrać – Karol Baranowski.
Ostatni warsztat „Wystartuj z video!” – jak szybko przygotować filmik promujący bibliotekę – prowadziła Agata Warywoda – członek i ambasador Sieci LABiB. Jak mówi: – Była okazja poznać bezpłatne, internetowe narzędzia promocji. Bibliotekarze mogą tworzyć w nich np. krótkie animacje zapraszające na wydarzenia organizowane w bibliotece, recenzje nowości książkowych czy podsumowanie działań. Uczestnicy poznali m.in. takie programy, jak Animoto, Magisto czy Biteable. Takich prostych metod tworzenia video jest sporo, a biblioteki to miejsca, w których dzieje się mnóstwo rozwijających i ważnych rzeczy. Zatem tematy do robienia filmików czekają! – zachęca.
Marek Rybołowicz