Efekty widać gołym okiem i w rachunkach za energię

Zmodernizowany dziedziniec i główny gmach SPSK Nr 4 zarówno w dzień jak i nocą prezentują się niezwykle efektowanie. Największą zmianą jest jednak ta, której nie widać gołym okiem, ale w mniejszych rachunkach za energię

Dobiegły końca prace przy kompleksowej termomodernizacji gmachu głównego i Poradni Specjalistycznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 przy ul. Jaczewskiego, czyli aktualnie największego szpitala w tej części kraju. Kontrakt warty ponad 46 mln zł, z czego przeszło 21 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej, zrealizowała spółka Erbud S. A.

– W ramach projektu ocieplono budynek główny szpitala oraz budynek Poradni Specjalistycznych, wymieniono okna, zmodernizowano system ogrzewania, docieplono dachy i stropy oraz zamontowano instalację fotowoltaiczną. To historyczny dla SPSK Nr 4 moment, gdyż jest to pierwsza tak istotna modernizacja kompleksu budynków szpitala od jego wybudowania w 1964 roku – mówi Alina Pospischil, rzecznik prasowy SPSK Nr 4 w Lublinie.

Szpital już dziś odczuwa pierwsze efekty przeprowadzonej inwestycji. To nie tylko zupełnie nowa estetyka kompleksu szpitalnego, ale także lepsza efektywność cieplna i dodatkowe, ekologiczne źródła energii, a tym samym realne oszczędności.

– Praca instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu północnego skrzydła szpitala zmniejsza zapotrzebowanie na energię pobieraną z sieci, co w konsekwencji powoduje oszczędności ekonomiczne. Powierzchnia paneli wynosi 256,22 m2. Panele te pozwalają na produkcję energii elektrycznej na poziomie ok. 49 MWh. Od dnia uruchomienia instalacji fotowoltaicznej 30 września system wyprodukował dla szpitala 37,6 MWh – tłumaczył przed świętami mgr inż. Rafał Grzeszczuk, Zastępca Dyrektora ds. Infrastruktury i Inwestycji SPSK Nr 4.

Ponadto w celu wypełnienia warunków uzyskania dotacji ze środków europejskich w ramach robót termoizolacyjnych na najniższej kondygnacji budynku szpitala zamontowano oprawy led, które pozwalają wygenerować dodatkowe oszczędności na oświetleniu ciągów komunikacyjnych.

– Dokładniejsze dane pozwalające na określenie generowanej oszczędności energii cieplnej będzie można ustalić po co najmniej rocznej pracy nowej instalacji, a więc nie wcześniej niż pod koniec roku 2022. Już teraz dzięki przeprowadzeniu robót termoizolacyjnych zauważalne jest obniżenie zużycia energii cieplnej, w porównywalnych miesiącach kształtuje się ono na poziomie ok. 18-19 proc. Obecnie trwają regulacje i dostosowywanie automatyki instalacji w celu osiągnięcia optymalnych ustawień systemu, tak aby efekt obniżenia zużycia energii cieplnej był optymalny – dodaje Rafał Grzeszczuk.

Prace remontowe trwały ponad dwa lata, a rozpoczęły się dokładnie 6 czerwca 2019 r. Odwiedzający placówkę z pewnością docenią też nową aranżację placu przed głównym wejściem do budynku. Stara kostka ustąpiła tu miejsce dużym płytom granitowym, ustawiono nowe ławki, uzupełniono zieleń ozdobną, a także wymieniono oświetlenie. Całość odbioru wizualnego dopełnia wykonana również w technologii led iluminacja obiektu.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here