Ekokomunikacja się rozwija

W Lublinie pojawi się 12 nowych autobusów elektrycznych. Na rozstrzygnięcie czekają dwa ogłoszone przez Zarząd Transportu Miejskiego przetargi – na zakup 7 i 5 pojazdów. Do obu jako jedyna stanęła firma Solaris.


Na zakup 7 autobusów elektrycznych Zarząd Transportu Miejskiego zamierza maksymalnie przeznaczyć 18,8 mln złotych brutto. Sporo wskazuje na to, że przetarg zostanie pomyślnie rozstrzygnięty, bo jedyna oferta, która wpłynęła do ZTM-u, jest tańsza. Złożyła ją firma Solaris Bus & Coach, która zaproponowała około 30 tysięcy złotych mniej, aniżeli chce wydać ZTM. Na oficjalne rozstrzygnięcie przetargu musimy jeszcze poczekać.

Nowe autobusy będą niskopodłogowe, a ich długość wyniesie 12 metrów. – Będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, monitorowane, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty z możliwością płatności kartą i gotówką, bramki liczenia pasażerów oraz trzy podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych – wylicza Justyna Góźdź, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w Zarządzie Transportu Miejskiego. Dostawa pojazdów jest przewidziana w listopadzie 2021 roku. Mają kursować na liniach nr 1, 6 i 7.

Na rozstrzygnięcie czeka też drugi przetarg, na zakup 5 elektrobusów. Również w tym przypadku wszystko wskazuje na to, że postępowanie uda się pomyślnie rozstrzygnąć. Analogii jest więcej, bo jedyną ofertę złożyła firma Solaris Bus & Coach, która zaproponowała około 20 tysięcy złotych mniej aniżeli zarezerwował ZTM. Oferta złożona przez Solarisa opiewa na kwotę 13,4 mln złotych. Dostawa pojazdów jest planowana w kwietniu 2022 roku. Nowe autobusy mają kursować na linii nr 2.

– Jednocześnie przypominamy, ze wśród nowych pojazdów zamówionych już przez Zarząd Transportu Miejskiego znajduje się 20 elektrycznych autobusów Solaris i 15 przegubowych trolejbusów Solaris. Ich dostawy rozłożone są na okres od listopada 2020 roku (5 trolejbusów), do kwietnia 2021 roku (10 trolejbusów) i września 2021 roku (20 autobusów elektrycznych) – wylicza J. Góźdź.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here