Ekologiczna jazda

20 elektrycznych autobusów będzie obsługiwało linie komunikacji miejskiej nr 13, 23 i 29. Zarząd Transportu Miejskiego planuje też zakup 4 ładowarek, które zostaną zainstalowane na nowo budowanej pętli na Choinach.


12-metrowe pojazdy będą, monitorowane, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty z możliwością płatności kartą i gotówką, dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz znajdą się w nich bramki liczenia pasażerów oraz trzy podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. – W części wschodniej Polski jest to w chwili obecnej największy zakup pojazdów niskoemisyjnych wraz z infrastrukturą, co przyczyni się do wzrostu elektromobilności w Lublinie. Dostawy autobusów elektrycznych oraz trolejbusów stawiają Lublin w pierwszym rzędzie miast będących liderami elektromobilności – mówi Anna Zalewska, podinspektor ZTM.

Przetarg na zakup autobusów ogłoszono 25 kwietnia. Pojazdy muszą pomieścić około 70 osób. Ładowane będą za pomocą złącza pantografowego na przystankach końcowych za pomocą czterech ładowarek o dużej mocy, zlokalizowanych na nowo budowanej pętli przy ul. Choiny. Zakup i dostawa autobusów elektrycznych odbywa się w ramach projektu unijnego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. (EM.K.)