Ekologiczna nagroda za bycie eko

Przez najbliższy miesiąc elektrycznego Renaulta testować będą strażnicy miejscy

Elektryczny Renault ZOE – nagroda za zdobycie pierwszego miejsca – w 8. edycji konkursu Eco-Miasto 2021, w kategorii Zrównoważony Transport, dotarł do Lublina. Przez najbliższy miesiąc z pojazdu będą korzystały patrole Straży Miejskiej. Niestety, później trzeba go będzie zwrócić koncernowi Renault – fundatorowi nagrody.

Oficjalne przekazanie nagrody odbyło się w ubiegłą środę przed Zamkiem Lubelskim. Kluczyki do elektrycznego Renaulta ZOE odebrali zastępcy prezydenta Lublina Artur Szymczyk i komendant Straży Miejskiej w Lublinie Jacek Kucharczyk, by przekazać je patrolowi strażników, który w chwilę później ruszył nim w miasto wykonywać codzienne obowiązki. Auto będzie do dyspozycji strażników przez miesiąc. W tym czasie przetestują oni czas ładowania pojazdu, zmiany zasięgu w zależności od stylu i warunków jazdy. Zweryfikują również jak urządzenia w samochodzie (np. radio czy klimatyzacja) wpływają na jego zasięg oraz jaki jest odzysk energii przy hamowaniu pojazdu. Jeśli testy wypadną pomyślnie, niewykluczone, że właśnie taki model w niedalekiej przyszłości będzie do dyspozycji Straży Miejskiej na stałe.

– Testowanie pojazdu będzie cennym doświadczeniem m.in. ze względu na zapisy Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych – przyznaje wiceprezydent Artur Szymczyk. – Nakłada ona na samorządy wymóg posiadania wśród eksploatowanych pojazdów 10% samochodów elektrycznych. Już podjęliśmy działania w celu spełnienia wymagań. Obecnie przygotowywane są dokumenty do przeprowadzenia postępowania przetargowego w zakresie wynajmu pojazdów elektrycznych. Aby wypełnić wymogi ustawowe Gmina Lublin jest zobowiązana posiadać we flocie 13 samochodów elektrycznych – wyjaśnia.

Jak przypomina serwis lublin.eu w prestiżowym, firmowanym przez Ambasadę Francji w Polsce, konkursie Eco-Miasto Lublin doceniono już po raz piąty. Wcześniej nasze miasto wygrywało m.in. w kategoriach „Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi”, „Zieleń a powietrze” „Gospodarka wodna” i „Mobilność zrównoważona”.

Tym razem zwyciężyliśmy w kategorii „Zrównoważony rozwój” m.in. za osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego i tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności. Opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here