Eksplozja pandemii

Promowanie szczepień przeciwko koronawirusowi postanowiła wesprzeć, z własnej kieszeni lubelska posłanka Platformy Marta Wcisło, która w mieście powiesiła kilka takich billboardów

Tak ostatnie kilka dni określa minister zdrowia Adam Niedzielski. W lubelskich szpitalach przebywa już 934 pacjentów z Covid-19, a 61 z nich musi korzystać z respiratorów. I choć w lecznicach miejsc dla chorych na Covid na pewno nie zabraknie, bo wojewoda na bieżąco wydaje decyzje o przekształceniu kolejnych łóżek w zakaźne (w ciągu ubiegłego tygodnia ich liczba zwiększyła się z 580 do 1294), to odbywa się to kosztem miejsc dla pacjentów zmagających się z innymi chorobami.


Pandemia wciąż się rozpędza. Pod koniec ubiegłego tygodnia liczba dziennych zakażeń przebiła granicę 6 tysięcy, a najwięcej, niezmiennie od kilku tygodni, było ich w naszym województwie – ponad 1460 (najwięcej w Lublinie – 307 i powiecie lubelskim – 145, a 64 w świdnickim).

Tym samym najgorzej wygląda u nas sytuacja również pod względem liczby hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 (w kraju zajętych jest już 4700 łóżek covidowych z czego 934 w Lubelskiem). I choć wojewoda lubelski na bieżąco nakazuje przekształcanie kolejnych łóżek, w łóżka zakaźne (np. w szpitalu tymczasowym jest ich już 112), to w Lublinie, są one na wyczerpaniu i dochodziło do sytuacji, że trzeba było przewozić pacjentów do innych miast.

Rząd na razie jednak nie rozważa wprowadzenia jakichkolwiek dodatkowych obostrzeń, choć Lublin i większość powiatów w naszym regionie, pod względem wskaźnika zakażeń już dawno przekroczyły limity wyznaczone dla czerwonych stref. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, stwierdził co prawda pod koniec ubiegłego tygodnia, że mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii, bo tydzień do tygodnia liczba zakażeń podwoiła się i przeskoczyła przyjęte prognozy, to o ewentualnych restrykcjach może przesądzić dopiero rozwój wypadków na koniec następnego tygodnia.

Według wyliczeń specjalistów, na których opiera się rząd na koniec listopada liczba dziennych zakażeń może wahać się między 7 a 15 tys., apogeum powinno nastąpić na początku grudnia, a na koniec roku spaść do 7-12 tys. – Jeśli w nadchodzącym tygodniu dynamika zakażeń będzie tak samo wysoka jak obecnie trzeba będzie zrewidować te prognozy i na pewno wzmocnić kontrolę noszenia maseczek w pomieszczeniach i w komunikacji miejskiej – zapowiedział Niedzielski, przypominając, że dzieje się to już w woj. lubelskim i podlaskim, które generują obecnie jedną trzecią wszystkich zakażeń i gdzie wprowadzono łączone patrole policji i pracowników sanepidu.

Najtrudniejszą sytuację epidemiczną w naszym regionie i w pozostałych województwach po tej stronie Wisły specjaliści niezmiennie łączą z najniższym wskaźnikiem wyszczepień, który wciąż nie przekroczył 40%, a nowych chętnych do zaszczepienia się prawie nie ma. O wiele lepiej wygląda to jeśli chodzi o osoby, które chcą przyjąć trzecią dawkę. Teraz mogą z niej skorzystać tylko medycy, osoby z obniżoną odpornością i osoby powyżej 50 roku życia, ale niebawem (prawdopodobnie od 2 listopada) będą mogli to zrobić wszyscy pełnoletni.

Wojewoda znalazł metodę…

… na to jak z informacją zachęcającą do zaszczepienia się przeciwko SARS-CoV-2 dotrzeć do każdego mieszkańca województwa. W tym celu sfinansował przygotowanie, wydanie i dystrybucję specjalnego ośmiostronicowego wydania Kuriera Lubelskiego w nakładzie ponad 800 tys. egzemplarzy. Dlaczego właśnie Kuriera? (właścicielem tytułu od początku tego roku jest państwowy Orlen – przyp. aut.) – Bo z taką inicjatywą zgłosił się do mnie redaktor naczelny Kuriera – twierdzi wojewoda Lech Sprawka, ale na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego widnieje informacja: „Kolejna inicjatywa wojewody. Wydanie specjalne Kuriera Lubelskiego dot. Covid-19”.

Ile na wydanie specjalnego numeru Kuriera Lubelskiego wyda województwo? – Za wykonanie usługi obejmującej opracowanie merytoryczne, skład graficzny, druk oraz dostarczenie do siedziby Poczty Polskiej w Lublinie przy ul. W. Moritza 2, 820 000 egzemplarzy wydania specjalnego ośmiostronicowego „Kuriera Lubelskiego” poświęconego tematyce szczepień przeciwko Covid-19, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie wpłacił na konto Polska Press Sp. z o.o. kwotę 19 350,00 zł brutto (15 731,71 zł netto). Jest to kwota niewymagająca procedury zapytania ofertowego lub przetargowej – odpowiada Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody.

Oczywiście, ta kwota to zaledwie niewielka część pieniędzy, które pochłonie wydawnictwo. Na sam druk ponad 800 tysięcy 8-stronicowych gazet potrzeba kilkadziesiąt tysięcy złotych, a do tego należy dodać jeszcze ich kolportaż przez pocztę. W sumie to kilkaset tysięcy, na które złożyć mają się sponsorzy … spółki skarbu państwa.

– Szczegółowe regulacje dotyczące zasad realizacji zadania i wysokości wynagrodzenia pomiędzy Polska Press Sp. z o. o. oddział w Lublinie a poszczególnymi firmami współfinansującymi wydanie specjalne „Kuriera Lubelskiego” zostały określone w umowach zawartych pomiędzy stronami i są objęte tajemnicą handlową – informuje Agnieszka Strzępka. Urzędnicy zasłaniają się tajemnicą handlową również w sprawie kwoty na jaką opiewa umowa między Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, a Pocztą Polską na dystrybucję gazetki. RD

PANDEMIA W LICZBACH

W ostatnim tygodniu w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 2 972 927 (o 33 337), zgonów do 76 451 (o 335), wyleczonych do 2 686 129 (o 10 308), a wykonanych szczepień do 38 280 933 (o 340 939). W woj. lubelskim przybyło 6 037 zakażonych (od początku 143 118), 49 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 4 688), a liczba wykonanych szczepień wzrosła do 1 795 244 (o 20 848).

W sobotę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 6 277, w Niemczech – 13 863, Włoszech – 3 905, Francji – 6 291, Hiszpanii – 2 556, a w W. Brytanii – 44 985. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 243,46 mln, a prawie 4,95 mln osób z Covid-19 zmarło.

Dane na niedzielę, 24 października.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here