Elektrownia coraz bliżej

Inwestor, który chce budować w gm. Stary Brus, potężną elektrownię fotowoltaiczną, musi uzupełnić raport środowiskowy – tak zarządził Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
w Lublinie. Skompletowanie dokumentacji wydaje się być tylko kwestią czasu, bo część inwestycji, ta zlokalizowana w Mariance, czeka już tylko na pozwolenia na budowę.

Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych z Lublina chce zbudować sieć elektrowni wykorzystujących energię słoneczną o łącznej mocy 2,6 MW, która ma być największą i jedną z pierwszych tego typu inwestycji nie tylko w regionie, ale i w Polsce. Zlokalizowane mają być m.in. w gminie Stary Brus, gdzie inwestor posiada kilkanaście działek położonych w Holi i Mariance. Pod koniec ub.r. wójt Paweł Kołtun wydał tzw. warunki zabudowy dla tej inwestycji. – Jeśli chodzi o farmę w Holi, to RDOŚ wystąpił do inwestora o uzupełnienie do raportu, nim wyda decyzję środowiskową – mówi Kołtun. – Takich problemów nie ma w Mariance. Tu wystarczyły konsultacje z mieszkańcami, na których obecni byli przedstawiciele RDOŚ i wykonawca, więc zapewne wkrótce inwestor zwróci się do starostwa o pozwolenie na budowę – dodaje wójt. (bm)