Eskapada do sąsiadów

Chełmianie i mieszkańcy regionu tym razem mieli okazję odwiedzić Białoruś. Wycieczkę zorganizowało Stowarzyszenie WeRwA.

Podczas pięciodniowego pobytu na Białorusi, turyści zwiedzili wiele atrakcyjnych miejsc, związanych m.in. z Adamem Mickiewiczem, Tadeuszem Kościuszką i Czesławem Niemenem. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili Brześć, Różanę, Prużany, Mińsk, Zaosie, Nowogródek i Grodno. Zobaczyli także znane zabytki z listy UNESCO – zamki w Mirze i Nieświeżu. A w Mińsku udało im się zobaczyć na żywo wielką paradę wojskową z okazji białoruskiego Dnia Niepodległości.

Parada była bardzo widowiskowa, ale miała też przykry wymiar, bo zdarzył się wypadek. Fajerwerki przygotowane przez żołnierzy rosyjskich spowodowały śmierć jednej osoby i obrażenia u kilku innych. Pogoda generalnie dopisywała przez cały wyjazd. Jednego dnia trochę padało, ale nie przeszkodziło to jednemu z uczestników zaliczenia kąpieli w jeziorze Świteź.

– Białoruś zrobiła na mnie bardzo korzystne wrażenie. Jest tam czysto, ludzie są przyjaźni i gościnni, a zabytki bardzo zadbane – mówi jedna z turystek. – Pozytywnie zaskoczył mnie Mińsk, który okazał się efektownym i nowoczesnym miastem. Szkoda tylko, że jest drożej niż w Polsce, mimo że Białorusini zarabiają mniej niż my. Jest tam mnóstwo lasów i jezior, czyste powietrze i smaczna kuchnia. Miałam wrażenie, że czas płynie tam wolniej. Naprawdę warto tam pojechać, szkoda tylko, że trzeba posiadać wizy – dodaje.

WeRwA zaprasza w tym roku jeszcze dwukrotnie na Białoruś. 12 i 13 października do Brześcia i Puszczy Białowieskiej, a 14 grudnia do siedziby Dziadka Mroza. Szczegóły na stronie www.wycieczkinawschod.pl. (opr. sr)