Familia podstawą przedsiębiorczości

Polską gospodarkę w dużej mierze tworzą małe i średnie firmy rodzinne. Sukces tych przedsiębiorstw, budowany w ciągu ostatnich 25 lat jest możliwy dzięki pracy i pomysłowości ich założycieli. 2 grudnia Lublin będzie gościł Wschodnie Forum Firm Rodzinnych, które odbędzie się 2 grudnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera.
– Chcemy przybliżyć najistotniejsze zagadnienia dotyczące prowadzenia firm rodzinnych, tworzenia sieci networkingu między firmami rodzinnymi naszego województwa, a także wskazać rozwiązania i formy prawne najlepiej dostosowane do profilu i charakteru ich działalności – mówią organizatorzy, Krzysztof Hetman – poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Mariusz Filipek – prezes Stowarzyszenia „Aktywna Europa”. Ich partnerem merytorycznym jest Instytut Biznesu Rodzinnego, będący wydawcą „FamilyBusiness”.
Skąd ten pomysł?
W naszym kraju aż 60% małych i średnich firm prowadzą bliżsi i dalsi członkowie rodziny. Często za sterem zasiada nadal pierwsze pokolenie przedsiębiorców, którzy pragną przekazać swoją wiedzę potomkom. Niezależnie od pokolenia odpowiadającego za zarządzanie firmą przedsiębiorcy są zainteresowani dynamicznym rozwojem biznesu i marzą nade wszystko o stabilnym rynku, o przejrzystym prawie, prostym systemie podatkowym. Stąd i potrzeba takich spotkań jak to.

Wschodnie Forum Firm Rodzinnych poprowadzi Omenaa Mensah, znana prezenterka telewizyjna, „pogodynka” w telewizjach TVN, TVN Meteo i TVN24. Jest ona również założycielką i prezesem rodzinnej firmy Omenaa Foundation.
W obradach Forum wystąpi 19 prelegentów. Odbędą się one w trzech panelach tematycznych: biznes, rozwój i współpraca oraz prawo. Poznamy rolę i unikalne kompetencje firm rodzinnych w gospodarce, problematykę unijnych dotacji dla firm rodzinnych oraz ich udział w ekonomii samorządu terytorialnego, a także formy prawne prowadzenia działalności przez firmy rodzinne oraz kwestię sukcesji – jako zmiany międzypokoleniowej w przedsiębiorstwach rodzinnych.
Do udziału w Forum można rejestrować się pod: http://rodzinnewschod.pl. Wypełnienie formularza nie gwarantuje jednak dokonania rezerwacji – łączna liczba miejsc dla firm wynosi 150. W przypadku ich braku otrzymamy informację o nieudanej próbie.
Marek Rybołowicz