Finał organowego festiwalu

W tym tygodniu, we wtorek 16 października o godz. 19, w kościele pw. Świętej Rodziny na Czubach odbędzie się ostatni, finałowy koncert tegorocznego XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2018.


Festiwalowe koncerty zwyczajowy, odbywały się w każdą środę, począwszy od 27 czerwca do końca sierpnia. Ale uroczysty finał, jak zwykle, jest przewidziany w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, która przypada 16 października.

W tym roku koncerty w ramach Festiwalu Organowego zorganizowano pod hasłem: „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 40. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II”.

Podczas ostatniego festiwalowego koncertu wystąpią soliści, chór oraz orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stop. im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod dyrekcją Lucjana Jaworskiego. Narratorem natomiast będzie Artur Kalicki.

Koncert uświetni dwie rocznice – 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz przypomni związki polskiego papieża Jana Pawła II z Lublinem, stąd koncert zatytułowano „Jan Paweł II w Lublinie. W 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”.

Przypomnijmy, że Jana Paweł II odwiedził Lublin jako papież w 1987 r. Natomiast wcześniej, jeszcze jako biskup, a potem kardynał, Karol Wojtyła regularnie odwiedzał nasze miasto, ponieważ przez lata był wykładowcą na KUL-u.

Przypomnijmy, że w tym roku podczas Festiwalu Organowego wystąpił m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska, aktorzy: Jerzy Trela, Jerzy Zelnik. MS