FIRST Lego League

(13 stycznia) W Lublinie po raz pierwszy po tej stronie Wisły miały miejsce zawody robotyki w ramach turnieju FIRST Lego League. 12 dziecięcych drużyn skonstruowało 12 robotów, które rywalizowały ze sobą. Wśród tego tuzina była także drużyna z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie, który wywalczyła 2. miejsce w jednej z kategorii. Tydzień wcześniej podobny sukces osiągnęła drużyna młodsza na zawodach w Warszawie.

MDK we Włodawie przystąpił z sukcesami do międzynarodowego programu edukacyjnego FIRST LEGO League Junior oraz FIRST LEGO League. Drużyny ALFA TEAM 1713 i BETA TEAM 3030 z Włodawy reprezentujące MDK mają na swoim koncie pierwsze osiągnięcia. Drużyna BETA, która 7 stycznia uczestniczyła na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w turnieju FLL Junior otrzymała wyróżnienie za model fabryki uzdatniania wody w kategorii „niesamowite sposoby poruszania”. Natomiast starsza drużyna ALFA z Włodawy zdobyła 2. miejsce w kategorii najlepszej konstrukcji robota – ROBOT DESIGNE w turnieju FLL w Lublinie 13 stycznia.
– Informatyka, robotyka to jest przyszłość – mówi starosta A. Romańczuk, który spotkał się z młodymi pasjonatami podczas zajęć w MDK-u.- Dzisiejszy świat jest już nie do wyobrażenia bez zaawansowanej technologii, bez robotów. Dam przykład jednego z wielkich lubelskich zakładów pracy, gdzie tysiące ton materiału zgromadzonego w magazynach nie pilnuje żaden magazynier, za to jest aż siedmiu informatyków.
FLL to międzynarodowy konkurs robotyki i automatyki mobilnej skierowany do uczniów w wieku od 6 do 9 lat (FLL Junior) i od 10 do 16 lat (FLL). U jego podstaw leży idea rozbudzania wśród młodych ludzi autentycznego zafascynowania światem nauki i nowych technologii, rozwijania ich umiejętności pracy zespołowej oraz kompetencji społecznych. Stawianie ambitnych wyzwań w przyjaznej, naukowej atmosferze skłania uczniów do myślenia jak inżynierowie i badacze. Co roku FIRST LEGO League Junior prezentuje nowe i ekscytujące wyzwanie, w tym roku była to przygoda z wodą Aquadventure (Fll Junior) I Hydrodynamic.
Turnieje składały się z czterech elementów. Wszystkie były oceniane. Był tzw. robot games czyli czas, kiedy roboty rywalizują ze sobą, wykonując określone zadania. Oceniana była też praca grupowa i konstrukcja robota. Ocenie podlegał również projekt badawczy, czyli pomysł na rozwiązanie jakiegoś problemu. Włodawianie wypadali bardzo dobrze, a starsza grupa
W przygotowaniu do konkursów wspierał wychowanków Mariusz Józefczuk – nauczyciel informatyki w MDK. Sponsorami drużyn startujących w tym sezonie we wspomnianym turnieju byli Zarząd Powiatu we Włodawie, Firma Handbud (drużyny FLL) i HERMES (drużyna FLL JUNIOR). (pk)