Fotka nr 30000 z Tasmanii

Jacek Kosierb ze zdjęciem nr 1 w jego kolekcji, czyli reprezentacją Polski z 1982 roku.

Na naszych łamach na bieżąco śledzimy kolejne dokonania pasjonata futbolu ze Świdnika. Jacek Kosierb zdjęcia drużyn piłkarskich z całego świata gromadzi od 1982 roku. Jego kolekcja jest szczególna bowiem trafia do niej tylko jedno zdjęcie konkretnej drużyny. Ostatnio kolekcjoner przekroczył kolejną okrągłą liczbę zebranych fotografii. W jego zbiorach pojawiła się fotka nr 30000. Kolejny „biały kruk” to zdjęcie drużyny polonijnego New Town White Eagles Soccer Club z Tasmanii!

Tasmania to wyspa położona jest 240 kilometrów na południe od australijskiego lądu stałego i oddzielona jest cieśniną Bassa. Jest to najmniejszy stan Australii, w skład którego wchodzą też mniejsze wyspy w Cieśninie Bassa oraz wyspa Macquarie. Tasmania jest bardzo górzysta, a jej najwyższą górą jest Góra Ossa o wysokości 1617 metrów nad poziomem morza. Linia brzegowa tej wyspy mierzy około 4500 km. Tasmania posiada najczystsze powietrze na świecie.

Brak zanieczyszczeń wynika z położenia wyspy na Oceanie Południowym, z dala od innych mas lądowych. Stolicą i najbardziej zaludnionym miastem Tasmanii jest Hobart. Wyspa została po raz pierwszy odkryta 24 listopada 1642 roku przez Abla Tasmana. Chociaż Aborygenowie mieszkają w Tasmanii od co najmniej 35000 lat, Abel Tasman, holenderski odkrywca, był pierwszym Europejczykiem, który ją odkrył. Ciekawostki – „diabeł tasmański” występuje tylko w Tasmanii i jest największym na świecie ocalałym mięsożernym torbaczem. Oficjalnie wymienionia się go jako gatunek zagrożony.

Tasmania posiada prawie 70 pól golfowych – więcej w przeliczeniu na mieszkańca niż jakikolwiek inny stan w Australii. Posiada również najstarsze pole golfowe na półkuli południowej. Ponad 20% Tasmanii to Obszar Światowego Dziedzictwa. Obszar, który obejmuje 1,58 miliona hektarów, obejmuje parki narodowe, rezerwaty morskie i leśne. Odległości z Polski na Tasmanię to blisko 16 tysięcy kilometrów. Jednak dzięki internetowi i portalom społecznościowym nawet tak odległa wyspa jest jak na wyciągnięcie ręki. W ten sposób kolekcjoner ze Świdnika trafił na polonijny New Town White Eagles Soccer Club.

– Na mój email odpowiedział Mark Leszczynski. Jak się okazało to wieloletni zawodnik tego klubu. Jego rodzice Ingrid i Alojzy urodzili się w Polsce. Wyemigrowali na Tasmanię w 1956 roku. Mark, podobnie jak jego trzej bracia: Andrew, Chris i Richard, zaczęli grać w piłkę w wieku 12-15 lat. Największe sukcesy sportowe drużyna piłkarska odnosiła w latach osiemdziesiątych.

Mark przesłał mi zdjęcie drużyny z 1989 roku, na którym jest czterech braci Leszczynski. To bodaj najsilniejszy zespół w całej historii klubu. W obecnej drużynie Białych Orłów grają jeszcze: Samuel – syn Andrew i Alexander – syn Chisa. Klub New Town White Eagles Soccer Club został założony w 1961 roku. W 2021 obchodzi jubileusz 60-lecia swojego istnienia – powiedział Jacek Kosierb.

Zwycięską passę zespół White Eagle miał w sezonie 1989, gdzie pod wodzą trenera Eugena Mycaka był niemal niepokonany. Jedyną ligową porażkę piłkarze tego polonijnego klubu doznali z Juventusem Hobart. Zakończyli rozgrywki z 45 punktami na 54 możliwe do zdobycia, mając aż piętnaście punktów przewagi nad wicemistrzem Premiership w Tasmanii. W tym samym roku drużyna New Town White Eagles Soccer Club zajęła także drugie miejsca w Cadbury Jubilee Trophy i Pucharze Letnim.

Ponadto zwyciężyła w Bohemian Statewide Cup wygrywając 2:0 ze swoimi odwiecznymi rywalami z Juventusu Hobart. Warto jeszcze dodać, że Białe Orły w całym 1989 roku miały piękną passę 33 meczów bez porażki, notując 29 zwycięstw oraz 4 remisy. Najlepszym strzelcem klubu z 16 bramkami był Brett Harwood.

Kolekcja Jacka Kosierba jest podzielona na trzy kategorie: drużyn z Polski, drużyn zagranicznych oraz reprezentacji narodowych. Aktualnie największą część stanowią zdjęcia ekip spoza granic naszego kraju. To 27720 drużyn z 297 państw, terytoriów zależnych, państw nieuznawanych, autonomicznych jednostek administracyjnych czy mniejszości etnicznych. Fotografii zespołów polskich jest obecnie 1303, a reprezentacji narodowych, w tym seniorów, juniorów, młodzieżowych, olimpijskich, oldbojów czy kobiet w różnych kategoriach wiekowych dokładnie 977 egzemplarzy.

Kolekcja bez wątpienia jest największą w Polsce. Potwierdziło to Biuro Rekordów wydając świdniczaninowi w 2016 roku stosowny certyfikat. Jacek Kosierb w dniu 40 urodzin rozpoczął autorski projekt pod nazwą „50 tysięcy zdjęć na 50-lecie”. Na swoje 50 urodziny chciałby zgromadzić 50 tysięcy fotografii. Ma na to jeszcze niewiele ponad trzy lata. Już dziś, oczywiście w przypadku powodzenia projektu, kolekcjoner ze Świdnika zapowiada wydanie specjalnego albumu z reprodukcjami najcenniejszych i najciekawszych fotografii wraz z wieloma futbolowymi historiami za nimi się kryjącymi. „Postępy” w kolekcji pasjonata piłki nożnej ze Świdnika można śledzić na jego blogu kolekcjajack1974.futbolowo.pl

TOP „10” ZDJĘĆ DRUŻYN

1. Portugalia 3330
2. Niemcy 2739
3. Polska 1303
4. Malezja 1195, 5. Włochy 1069, 6. Austria 896, 7. Brazylia 885, 8. Japonia 876, 9. Singapur 687, 10. Anglia 538.

Czterej bracia Leszczynski w drużynie New Town White Eagles Soccer Club z 1989 roku: Mark – czwarty od lewej w dolnym rzędzie, Andrew – pierwszy od prawej w dolnym rzędzie, Chris piąty od lewej w górnym rzędzie i Richard – trzeci od prawej w górnym rzędzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here