Fototapety 3D dla ścian: zalety i wady

Istnieje wiele sposobów, aby ożywić nudną aranżację pomieszczenia. Jeden z praktyczniejszych, efektownych i niedrogich wariantów – fototapety 3D dla ścian. Poniższe zdjęcia wyraźnie pokazują, jak bardzo zmienia się mieszkanie z takimi tapetami.

Fototapety 3D na ścianach zdolne są zmienić wizualne postrzeganie przestrzeni

Fototapety 3D na ścianę – tendencje w wystroju wnętrza

Chociaż fototapety 3D wpisują się niemal w każdy design, największe wrażenie robią z pewnej odległości. Niemniej jednak, w internecie można znaleźć zachwycające przykłady użycia fototapet stereoskopowych w niewielkich mieszkaniach lub nawet kawalerkach. Najważniejsze to odpowiedni wybór motywu, koloru, wymiaru tapety i miejsca na ścianie.

Dla spotęgowania efektu można pokusić się o ultrafioletowe lampy. Emitowane przez nie światło jest praktycznie niewidoczne dla ludzkiego oka, ale nadaje szczególnej głębi i realistyczności obrazowi. Instalacja takich lampek wymaga pewnych wydatków, ale za to efekt trójwymiarowego obrazu oświetlonego pod odpowiednim kątem będzie niesamowity.

Główne zalety fototapet 3D

Fototapety 3D wyróżniają się dużą odpornością i spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa pożarowego. Wykonane są one z materiałów przyjaznych dla środowiska i dobrze przepuszczają powietrze, co pozwala na ich użycie nawet w pokojach dziecięcych. Takim fototapetom niestraszna wilgoć, brud, wahania temperatury, promieni UV, a to oznacza, że ich pielęgnacja nie przysporzy żadnych problemów – większość zanieczyszczeń można zmyć przy użyciu zwykłych detergentów lub płynem do naczyń. Ich żywotność przekracza 10 lat, a zbiegiem lat nie  blakną i nie tracą swojego pierwotnego wyglądu.

Trójwymiarowe tapety z wizerunkiem górskich szczytów

Tapety 3D są niezwykłą dekoracją. W odróżnieniu od zwykłych, popularnych jeszcze kilka lat temu, pozwalają nie tylko udekorować pomieszczenie, ale sprawiają wrażenie realności.

Tapety 3D sprawiają wrażenie jakby „rozciągały” ściany i nadają głębi, dzięki temu ukrywają niedoskonałości ścian. Z ich pomocą z łatwością można optycznie powiększyć przestrzeń, poszerzyć wąski korytarz, podnieść niski sufit. Piękne fototapety 3D na ścianę (zdjęcia na stronach internetowych oferują wiele ciekawych rozwiązań), staną się centralnym elementem wystroju wnętrza zarówno w przestronnym salonie, jak i w typowym przedpokoju, w którym ciężko wygospodarować jest miejsce dla mebli lub złożonych koncepcji.

Tapety 3D często wykorzystywane są do podziału przestrzeni na strefy. Taki efekt osiąga się nie tylko poprzez wybór rozmiaru i motywu, ale kluczową rolę odgrywa tutaj kolorystyka.

Wykorzystanie tapet 3D w nowoczesnym wnętrzu

Każde mieszkanie będzie wyjątkowe, za sprawą fototapet 3D dla ścian. Zdjęcia zawarte w katalogach na stronach specjalistycznych pomogą dokonać odpowiedniego wyboru. Te same sklepy często oferują swoim klientom przygotowanie fototapet na zamówienie. Gdy już wszystkie detale zamówienia będą zapięte na ostatni guzik, sam proces przygotowania fototapety zajmie zaledwie kilka godzin.

Wady fototapet 3D

Tapety 3D mają także pewne wady. Nie patrząc na stosunkowo łatwy montaż, powierzchnię przed jej naklejeniem należy dokładnie wyrównać. Wszelkie wgłębienia lub chropowatości na ścianie, wpłyną negatywnie na tapetę, a to odbije się na realistycznym oddaniu obrazu. Jeśli mowa o samym tapetowaniu, w większości przypadków, dysponując niewielkim doświadczeniem  można obejść się i bez pomocy fachowców.

Przydatna rada! Tapety 3D wykonane są z poliestru, dlatego przy ich montażu zaleca się klej do tapet ciężkich. 

Znalezienie fototapet 3D w sklepie budowlanym graniczy z cudem. Najczęściej zamawia się je poprzez specjalne strony internetowe, oferujące usługi poligraficzne. Sklepy te udostępniają szczegółowe informacje, dotyczące wyboru zdjęć, cen tapet 3D i ich prawidłowego montażu.

Popularny druk na fototapetach — postacie z ulubionych filmów

Nawiasem mówiąc, za jedną  z wad tych tapet uważa się właśnie ich koszt. Cena jest kilka razy wyższa od cen zwykłych tapet i zależna jest od:

  • rodzaju tapet 3D;
  • zawiłości motywu;
  • sposobu druku;
  • materiału (flizelina, winyl, tkanina).

Jeszcze droższe są fototapety przygotowane na zamówienie, chociaż w tym przypadku można wybrać nie tylko motyw (może to być własny szkic lub zdjęcie), ale i rozmiar. Podsumowując, wysoką cenę tego materiału wykończeniowego rekompensuje ich długi okres żywotności i łatwość pielęgnacji.

Fototapety 3D – nowe wyrażenie w dziedzinie materiałów wykończeniowych

Artykuł sponsorowany