Fuzja MPGK z PGO?

Jednym z wariantów ratowania znajdującego się w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie miałoby być połączenie go z inną komunalną spółką, Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Pomocną dłoń do spółki miałby też wyciągnąć Polski Fundusz Rozwoju…

1,7 mln zł straty za 2018 r. i mocno pesymistyczne prognozy na bieżący rok – tak w skrócie przedstawia się sytuacja finansowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie. Spółka, żeby mogła np. dalej świadczyć usługi związane z wywozem śmieci i przystąpić do kolejnego przetargu, musi jeszcze w tym roku wybudować z prawdziwego zdarzenia Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Do wyjścia z kryzysu potrzebuje mocnego wsparcia. Niewykluczone, że pomocną dłoń do spółki wyciągnie Polski Fundusz Rozwoju, ale to nie wszystko.

Jak ustaliliśmy, prezydent Chełma Jakub Banaszek podobno bardzo poważnie rozważa połączenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z inną komunalną spółką – Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami. Dzięki ewentualnej fuzji zwiększyłby się majątek MPGK, spółka miałaby większe zdolności kredytowe, a co istotne, nie musiałaby ponosić żadnych opłat – poza tzw. marszałkowską – związanych z dostarczaniem śmieci na miejskie wysypisko, czy też Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Stałaby się również bardziej konkurencyjna w stosunku do innych podmiotów, które zajmują się podobną działalnością. Mogłaby skutecznie powalczyć o kontrakty na odbiór i wywóz odpadów w gminach powiatu chełmskiego i dzięki temu zwiększać przychody. Do tematu jeszcze wrócimy. (s)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here